Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Часът на Земята“ подава лапа на българските мечки

Снимка: WWF- България

С всеки изминал ден ние, хората, губим по малко от връзката си с природата – с това напомняне Световният фонд за закрила на дивата природа организира най-мащабното си международно събитие – „Часът на Земята“.

Световната инициативата по традиция се случва в последната събота от месец март, когато милиони в целия свят угасват осветлението в домовете си. В тъмнина остават и важни обществени сгради между 20.30 и 21.30 часа местно време, с призив за по-устойчиво и отговорно бъдеще.

Днес, в 14-то поредно издание на „Часът на Земята“ ще се включат над 5 милиона души в 7 000 града от 190 страни по целия свят, сред които и България.

Фокусът на международната кампания на WWF пада върху опазването на биоразнообразието, което намалява с драстични темпове. Само за 50 години сме изгубили 68 процента от популациите на диви животни.

А "Часът на Земята" в България ще обърне специално внимание на грижата за един емблематичен за родните гори вид - кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години. В опит да противодейства на тази негативна тенденция, в края на 2020 г. WWF- България създаде Спасителен мечешки отряд от експерти, който вече е на терен и работи успешно в Средна Стара Планина и в Западните Родопи. Целта им е да изследват мечешките популации и да предпазят местните хора от нежелани срещи с мечките.

Точно в 20:30 ч. във фейсбук страницатана на WWF- България ще започне специалното виртуалното представление, посветено на „Часът на Земята“. Участие в него ще вземе хореографът и режисьор Коста Каракашян, който ще се включи директно от Египет със специален танцов пърформанс.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вицепрезидентът Илияна Йотова: Ако не бяха буквите и вярата, вероятно нямаше да има и българи днес

Вицепрезидентът Илияна Йотова, кметът на община Шумен проф. Христо Христов и директорът на Регионалната библиотека "Стилиян Чилингиров" Росица Добрева откриха изложбата "Азбука и история“, представяща етапите в развитието на глаголицата и..

публикувано на 03.05.25 в 12:06
Снимка: Туристическо дружество „Трапезица“

Пътят към здравето – кампанията "Движи се и победи" стартира с поход до хижа "Божур"

С пролетен поход към хижа "Божур" десетки ентусиасти и природолюбители ще поставят началото на 44-ото издание на кампанията "Движи се и победи". Първият пешеходен преход ще се проведе на 3 май със сборен пункт – Владишкия мост във Велико Търново..

публикувано на 03.05.25 в 08:35

Самардалата – царица на пролетта в Нова Загора

Третото издание на празника на самардалата ще се състои на 3 май на централния площад в Нова Загора. Ароматното растение, характерно за Югоизточна България, се използва като подправка и се бере в пълния си цъфтеж през месец май, когато..

публикувано на 03.05.25 в 07:55