Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епископската базилика в Пловдив отваря врати за туристи

Снимка: plovdiv.bg

По повод Международния ден за опазване на паметниците на културата ще бъде официално открита реставрираната Епископска базилика на античния Филипопол или днешен Пловдив. Дългоочакваното събитие ще се състои на 18 април и ще бъде излъчвано онлайн на сайта на Община Пловдив и на Фейсбук страниците на Община Пловдив, ОИ „Старинен Пловдив“.


След 5-годишна реставрация на сградата и възстановяване на уникалните мозайки, базиликата ще бъде достъпна за пловдивчани и гости на града. Сградата е уникална със своя мащаб, с архитектурното си решение и декорацията, нареждайки се сред най-представителните раннохристиянски обекти в тази част на Балканите. Неслучайно тя е включена в листата за културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Още за този безспорен архитектурен шедьовър ще научите от статията „Нов живот за древната епископска базилика в Пловдив“ от колекцията на Радио България.  

Снимки: plovdiv.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българите се преклониха пред паметта на свети Мина

Православната ни църква почита днес, 11 ноември (по стар стил 24.11.), паметта на свети Мина. В България той е един от най-обичаните светци, който най-бързо помага на вярващите, отправили искрена молитва към него. Иконата на св. Мина в..

публикувано на 11.11.24 в 16:27

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05