В средата на изборния ден в германския град Папенбург бяха гласували повече от 150 българи. “Много са хората в момента“, съобщи за Радио България Събина Христова, председател на Секционната избирателна комисия в този град.
„Ситуацията е много сериозна, ковид ситуация. Мерките са изключително строги. Но трябва да кажа, че всички български граждани се придържат максимално към изискванията на немската държава – спазва се необходимата дистанция, всички са с маски, изключително дисциплинирани, с много добро разбиране за ситуацията. Опашката е зверска пред изборното помещение, но работният тон е изключително добър.
Знаете, че в чужбина списъците за гласуващите са съвсем ориентировъчни. В нашия списък имахме записани 145 лица, а към средата на деня вече бяха гласували над 150 човека. Напливът е много голям.“
В Долна Саксония има 3 избирателни секции, а българите, които живеят в този район са огромно количество, по думите на Събина Христова, която е и председател на българското сдружение „Огнище“:
„Според данните на немските служби, официално регистрираните лица над 18 години в окръга са 11 хиляди. Официално регистрираните български граждани с двойно гражданство, едно от които е българско и са над 18 години, са 12 500. Извън тях са хората, които работят тук и не са длъжни да се регистрират. Тези хора имат право да бъдат в тази избирателна секция. Съответно ние не можем да поемем такова количество хора, тъй като имаме лимит. Това е нещо, което не знаехме, за да направим всичко възможно да се открият още секции. Така че, докъдето стигнем.“
Планирате ли удължаване на изборния ден?
„Не, защото имаме вечерен час – 21 часа, след което глобата за нарушаването му е много голяма. А гласуването за български парламентарни избори не е причина, която да позволи на българските граждани да нарушат вечерния час.“
Събина Христова не очаква затруднения при броенето и отчитането на изборните гласове от секцията в Папенбург. „Аз предполагам, че ще се справим максимално стройно и организирано, въпреки умората. Единственото забавяне може да дойде от приемането на документите в ЦИК, защото вчера в момента, в който подавахме декларации в ЦИК чакахме три часа обратна връзка за приемането им.“
Българите тук гласуват за промяна, сподели още сънародничката ни и уточни: “Разбира се, че всеки влиза в стаичката и гласува по своя съвест, но всички, излизайки оттам казват „желаем промяна“.“
Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..
Новогодишен карнавал се състоя в центъра на Цариброд. За събитието информира мултимедийният портал на български и сръбски език ФАР. Андрияна Найденов от Туристическа организация „Цариброд“ сподели, че са се погрижили този ден да остане хубав..
Добра година за Изпълнителната агенция за българите в чужбина, в която всичко се случваше както трябва – така обобщи 2024 година ръководителят ѝ Райна Манджукова. В интервю за Радио България тя изрази задоволство за изключителното сътрудничество, което..