От 465 секционни избирателни комисии отвъд пределите на България, в 165 няма нито един представител на българска институция, съобщи за Радио България Димитър Иванов – глобален координатор на Мрежата на българските изборни доброволци по света. „Тези комисии са съставени изцяло от български граждани, които са поели една голямата отговорност по организиране, провеждане и отчитане на изборите. Някои от тях за първи път участват в тези комисии, а с тази дейност се носи и съдебна отговорност“, уточнява сънародникът ни.
В Швейцария, където Димитър Иванов живее от 20 години, днес има общо 8 избирателни секции. В последните 15 години се наблюдава утрояване на българите там:
„В Швейцария не живеят много българи, може би са около 15 хиляди в момента с двойно гражданство. Но когато аз дойдох бяха под 5 хиляди“, казва българинът.
По думите на Димитър Иванов в Цюрих сънародниците ни чакат между 2 и 3 часа, за да упражнят правото си на глас. Затова той не изключва удължаване на изборния ден.
Пандемията от Covid-19 допълнително утежни изборния ден. Заради епидемичните мерки в много държави секционните комисии имат специални разрешения да останат в изборното помещение вечерта и да отчетат гласовете, казва Иванов.
„Имаме и други, човешки фактори, които ни пречат, за съжаление. Това е, че външно министерство и ЦИК, по предложения на посолства и консулства, решиха съставите на Секционните избирателни комисии в Испания, в Германия, въпреки очакваната рекордна активност, да бъдат само от 5 души. При условие, че досега изборите са били провеждани с пет-членни секционни комисии. Но сега са необходими двама-трима души, които да се занимават само с анти-ковид мерките. Тези аргументи не бяха чути от институциите и те оставиха гражданите да работят пряко сили, защото не искаха да направят това, което трябваше да се направи- да увеличат съставите на секционните избирателни комисии.“
Още за отговорностите и проблемите пред работата на изборните доброволци при вота за 45-о народно събрание чуйте в звуковия файл:
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..