На 11 април, в Деня на отворени врати, Филологическият факултет на Белградския университет ще представи възможностите за изучаване на чужди езици, сред които е и българският. Представянето на специалността „Български език, литература и култура“ е насрочено за 13:30 часа, местно време, в платформата Zoom и ще бъде достъпна през следния линк: https://zoom.us/j/97360102230.
През целия ден в онлайн приложението ще се редуват презентации на специалностите на белградския университет по сръбски, български, словашки, чешки, украински, гръцки, румънски, албански и унгарски език, съобщават от факултета, цитирани от Кулрурно-информационния център в Босилеград.
Българистиката е с дългогодишни традиции във Филологическия факултет на Белградския университет, единственото висше учебно заведение в Сърбия за изучаване на български език, литература и култура. Българският език се преподава там от 1962 година. Първият преподавател по български е Лиляна Мойсов. Година по-късно в катедрата идва и първият лектор от България – Стефан Елевтеров.
През годините като преподаватели по български език, литература и култура са привлечени едни от най-добрите специалисти, сред които - Катя Йорданова, Надежда Драгова, Стефания Гинина, Николай Димков, Пенка Баракова, Татяна Дункова, Лили Лашкова и много други.
Изключителна следа оставя изтъкнатият фолклорист и литературовед проф. Марин Младенов. Той пристига в Белград през 1978 г. Бил е преподавател по съвременен български език, историческа българска граматика, диалектология и по българска литература. Именно проф. Младенов създава научно-методическото ядро на българистиката в Белградския университет.
Снимка: Белградски университет - Универзитет у Београду (bg.ac.rs)
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави и българката Валентина Александрова – Кирова, поделяйки ежедневието между грижите за семейството си..
Над 70 представители на български неделни училища зад граница, университетски преподаватели и експерти от Министерството на образованието и науката се събират във Велико Търново за годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина..
Три часа и 10 минути, с 31 песни, пред над 40 000 почитатели . Това са фактите от завръщането на Guns N’ Roses в София – на 21 юли, на националния стадион "Васил Левски", предава БТА. Безброй китари, минаха през ръцете на Слаш и неуморния Аксел Роуз по..
Сцената ги събира, този път в България, мястото е старопрестолната столица Велико Търново. Там си дават среща фолклорните състави, които пазят и..
Нова тенденция при фалшивите пари – най-много неистински банкноти вече има при купюрите от 100 лева с лика на Алеко Константинов, за разлика отпреди..
Много от сънародниците ни в чужбина, приемат работата си по различни народолюбиви каузи като мисия, в която винаги влагат цялата си душа. Това прави..