Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нуждаем се от добра диагностика на българската икономика

Снимка: БГНЕС

„В икономиката имаме инерция в тенденциите. Тя не се поддава толкова лесно и бързо на политически промени“, каза пред БНР бившият вицепремиер проф. Даниела Бобева, икономист и финансист, в отговор на въпрос, дали има опасност за икономиката ни при евентуално провеждане на нови избори. Според нея не е добре в момента целият фокус на управляващите да се прехвърля върху Плана за възстановяване. "Парите от ЕС няма да дойдат тази година, трябва да разчитаме на нашия бюджет", подчерта Бобева и допълни, че най-належащото, е да се направи „хубава диагностика на състоянието на икономиката ни“. 

Сред основните проблеми пред българската икономика тя посочи прогнозирания растеж от 2.5%, много по-нисък от средния за ЕС, и инвестициите – чуждестранни и местни, които намаляват с по 10-20% на тримесечие. „Ако нямаме инвестиции, нямаме икономически растеж“, посочи икономистът. Необходимо е също така шоково намаляване на административната тежест и въвеждане на електронно правителство. „Чакат ни трудни времена на отлагани реформи“, обобщи тя.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На 14 юли започва летният семинар по българистика във Великотърновския университет

Близо сто ще са участниците в 48-ия Международен летен семинар по български език и култура във Великотърновския университет, съобщиха организаторите. Семинарът ще бъде открит на 14 юли и ще продължи до 3 август. Участниците ще имат ежедневно..

публикувано на 11.07.25 в 22:45

В края на седмицата температурите ще се повишават

В събота , 12 юли, минималните температури ще са от 13 до 19°, в София – 15°. През деня ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, по-значителни в следобедните часове над източните и планинските райони. Максималните..

публикувано на 11.07.25 в 18:35

Побитите камъни могат да станат археологически обект под защитата на ЮНЕСКО

Работи се по процедура за оформяне на кандидатура за вписване на Побитите камъни като обект от списъка на природното и културно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи за БТА д-р Владимир Славчев, главен асистент в отдел "Археология" на Регионалния..

публикувано на 11.07.25 в 17:59