Молекули в киселото мляко са ефективни при лечението на различни възпалителни състояния, включително „цитокинови бури“, причинени от Covid-19, съобщиха изследователи от университета Бен-Гурион в Южен Израел. Учените, идентифицирали молекулите – проф. Раз Йелинек и студентът Орит Малка, уточняват също, че киселото мляко има потенциала да се бори и с патогенните бактерии. По-конкретно молекулите са в състояние значително да намалят вирулентността на причинителя на холера. "Не мисля, че досега има молекулярни механизми, за които хората със сигурност са знаели, че имат терапевтичен ефект. Сега вече знаем", посочва проф. Йелинек.
Да направиш хубаво кисело мляко, е все едно да отгледаш хубаво бебе - толкова е деликатен процесът. Това твърди инженер Мария Стефанова-Кондратенко, която създава и ръководи Националната лаборатория към някогашното държавно предприятие „Млечна промишленост“, в продължение на 25 години. В интервю за Радио България преди време тя обясни каква е разликата между българското кисело мляко и йогурта? – вижте публикацията „Мария Кондратенко: Западът не успя да постигне тайната на българското кисело мляко“.
Българското кисело мляко е известно и ценено по целия свят. В годините преди пандемията, почитателите вкусния здравословен продукт от разни кътчета на България, а и от чужбина, се включваха в специалния Празник на киселото мляко в град Трън. Родом от трънския край, или по-точно от село Студен Извор, е откривателят на млечнокиселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията в родното мляко. Д-р Стамен Григоров описва новооткритата бактерия през 1905 година и я кръщава на България- Lactobacillus Bulgaricus. За това разказва публикацията „За българското кисело мляко, полезната бактерия и нейния откривател“ от колекцията на Радио България.
Редактор: Е. Каркаланова
Любителите на сладките изкушения свързват град Русе с шоколадово-ореховото вълшебство, наречено торта "Гараш". На 13 септември в крайдунавския град ще се състои специалният празник, посветен на десерта, а вече е ясно и как ще изглежда логото на това..
Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва..
Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..