Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За киселото мляко и лечението на Covid-19

Снимка: архив

Молекули в киселото мляко са ефективни при лечението на различни възпалителни състояния, включително „цитокинови бури“, причинени от Covid-19, съобщиха изследователи от университета Бен-Гурион в Южен Израел. Учените, идентифицирали молекулите – проф. Раз Йелинек и студентът Орит Малка, уточняват също, че киселото мляко има потенциала да се бори и с патогенните бактерии. По-конкретно молекулите са в състояние значително да намалят вирулентността на причинителя на холера. "Не мисля, че досега има молекулярни механизми, за които хората със сигурност са знаели, че имат терапевтичен ефект. Сега вече знаем", посочва проф. Йелинек.

Да направиш хубаво кисело мляко, е все едно да отгледаш хубаво бебе - толкова е деликатен процесът. Това твърди инженер Мария Стефанова-Кондратенко, която създава и ръководи Националната лаборатория към някогашното държавно предприятие „Млечна промишленост“, в продължение на 25 години. В интервю за Радио България преди време тя обясни каква е разликата между българското кисело мляко и йогурта? – вижте публикацията „Мария Кондратенко: Западът не успя да постигне тайната на българското кисело мляко“.

Българското кисело мляко е известно и ценено по целия свят. В годините преди пандемията, почитателите вкусния здравословен продукт от разни кътчета на България, а и от чужбина, се включваха в специалния Празник на киселото мляко в град Трън. Родом от трънския край, или по-точно от село Студен Извор, е откривателят на млечнокиселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията в родното мляко. Д-р Стамен Григоров описва новооткритата бактерия през 1905 година и я кръщава на България- Lactobacillus Bulgaricus. За това разказва публикацията „За българското кисело мляко, полезната бактерия и нейния откривател“ от колекцията на Радио България.

Редактор: Е. Каркаланова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бюст-паметник на Васил Левски в Тараклия, Молдова

Паметта за Апостола обединява сънародници от цял свят

Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..

публикувано на 18.02.24 в 10:16

Петльовден – мъжкият празник за плодовитост

На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..

публикувано на 02.02.24 в 04:40

Православните християни почитат Свети мъченик Трифон

На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне.  Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..

публикувано на 01.02.24 в 04:35