Фатме Шабан е най-младата състезателка сред жените в Националния отбор по борба. В спортната си биография е записала победи в множество първенства, а един от последните ѝ триумфи беше в края на март, на Международния турнир „Петко Сираков и Иван Илиев“ за свободна, класическа борба за девойки до 23 години.
17-годишното момиче започва да се занимава със силовия спорт в разградското село Самуил, още когато е на 11 години. Решава да продължи образованието си в спортното училище в Разград, където се запознава с настоящия си треньор Дениз Хамид.
„Фатме има голяма дарба, голям талант, обича да учи, да чете, пълна отличничка е. Много е дисциплинирана. Когато не се подготвя за състезания чете книги, развива се“, описва я наставникът. Младата боркиня се възхищава от успехите на изявените български състезателки Тайбе Юсеин, Миглена Селишка и Евелина Николова, която наскоро спечели квота за Олимпийските игри.
Въпреки пандемията, Женският национален отбор по борба и индивидуално Фатме Шабан има с какво да се похвалят:
„Пет пъти бях национален шампион на България, два пъти съм била национален вицешампион, наскоро спечелих първенство в Международния турнир по борба „Петко Сираков“, участвала съм в две Европейски и едно Световно първенство. Имам медали от турнири, проведени в България, Румъния и Испания“ - споделя за победите си дотук, младата състезателка. Треньорът на националния отбор на жените Петър Касабов гласува доверие на Фатме Шабан като я включи в разширения състав на жените, по време на последния им тренировъчен лагер с поглед към Олимпийските игри в Токио.
Освен спорта, турнирите и тренировките, Фатме си има и любимо хоби - да рисува. „Докато рисувам се разсейвам и се чувствам отпочинала“, казва момичето.
Талантливата спортистка има послание към тези, които смятат да се трудят за успех: „На себе си и на тях пожелавам да вървят със самочувствие по пътя, който са избрали. Да не се отказват, когато е трудно, напротив - да продължат въпреки това. Резултатът и успехите ще дойдат, когато трябва“.
А бъдещи надежди в този спорт има. По думите на треньора Дениз Хамид, „в Разград и Лудогорието борбата продължава да бъде един от традиционните спортове“.
В разградския спортен клуб по борба „Лютфи Ахмедов“ в момента има близо 50 картотекирани състезатели - момчета и момичета на възраст от 9 до 18 години. “В района, освен нашия клуб, имаме още 5-6 клуба, където също имат много състезатели и ученици“, уточнява Дениз Хамид.
Снимки: БФБ и Facebook /Фатме Шабан
Малцина протестиращи и един-единствен плакат “Позор” пред Народния театър “Иван Вазов” белязаха третото представяне на спектакъла “Оръжията и човекът” с режисьор Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу. Протест и контрапротест пред Народния театър..
Жителите и гостите на село Колена, община Стара Загора, се събират на Празник на младото вино. За първи път събитието е отбелязано през 2017 г., а няколко години по-късно местният учител и винопроизводител Мартин Славов дава името на празника...
На днешния ден преди 35 години пада авторитарният режим на комунистическия диктатор Тодор Живков. По този повод агенция БГНЕС, позовавайки се на своя проверка дали паметниците на тоталитарното ни минало все още красят централните пространства в градове..
Велико Търново е градът с най-много културно-исторически забележителности в България. Няма човек у нас, който да не се вълнува когато стъпи в Старата..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..