Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книжно издание ни среща с „различните“ деца на България

Снимка: Facebook /Да Се Запознаем

В седмицата, в която отбелязахме Световния ден на книгата и авторското право, излезе от печат една много специална безплатна фотокнига с кауза и послание. "Да се запознаем с "различните" деца на България" е възможност да се срещнем с 35 деца, диагностицирани със заболявания като церебрална парализа, аутизъм, синдром на Даун и др. Освен фотографии, в книгата са включени някои от личните истории на участниците в нея, както и базови характеристика на заболяванията им.

Мисията на това издание е да направи ги по-разпознаваеми, а страдащите от тях - приети от обществото ни. Само така тези децата и близките им ще могат да водят по-отворен и свободен начин на живот, категорични са Анна Йончева, основател на проекта „"Различните" деца на България" и Ваня Тодорова - председател на фондация "Можем заедно". Затова и акцент в историите от книгата са мечтите и възможностите, които имат усмихнатите модели на фотографа-любител Анна Йончева, за да се разбере, че често пъти те са същите като нашите.

Книгата ще бъде раздавана безплатно из страната с фокус училищата, а по-голямата цел на проекта „Различните деца на България“ е продължаващото събиране на средства за закупуване на специални люлки-везни, пригодени за деца в инвалидни колички. До момента има произведени и монтирани 15 такива съоръжения, благодарение на усилията на Анна Йончева. Премиерата на книгата "Да се запознаем с "различните" деца на България" в София е на 24 април в рамките на Пролетния базар пред НДК.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Побитите камъни могат да станат археологически обект под защитата на ЮНЕСКО

Работи се по процедура за оформяне на кандидатура за вписване на Побитите камъни като обект от списъка на природното и културно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи за БТА д-р Владимир Славчев, главен асистент в отдел "Археология" на Регионалния..

публикувано на 11.07.25 в 17:59

Обсъждат включването на Хисаря в ЕНТТА

Министърът на туризма Мирослав Боршош, Ханс Хорник – председател на Научния комитет в Европейската асоциация на историческите термални градове (EHTTA) и съветник в град Баден и кметът на Хисаря Ива Вълчева обсъдиха в София възможностите за..

публикувано на 11.07.25 в 14:27

Несебър запазва статута на световно културно наследство под егидата на ЮНЕСКО

Старият Несебър на полуострова запазва статута си непроменен за следващите поне 2 години. Но държавата ще трябва да изпълни редица препоръки, каза пред БТА Ангел Митков, аташе на българското посолство в Париж за ЮНЕСКО.  За Несебър и..

публикувано на 11.07.25 в 10:36