Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит рожден ден, Лили!

8
Снимка: www.lili.bg

В историята на българската поп музика наистина няма друг артист с подобна биография. Ако приемем, че кариерата ѝ започва в началото на 60-те години на ХХ век, то Лили Иванова е на сцената цели шест десетилетия. Момиче, родено в обикновено семейство, но орисано с необикновена любов към музиката, тя неизменно впечатлява публиката в родния си град Кубрат и Варна, където учи за медицинска сестра. Това е първата ѝ професия, практикува я известно време, но песента си остава онази мечта, потребност и непреодолима жажда, която я води и до днес.

Първият ѝ сериозен успех е през 1964 г. в зала „Универсиада“. Концертът е на шведската група „Северните тигри“, а Лили Иванова „подгрява“. За първи път е пред голяма публика, при това с огромен успех. Година по-рано е издала в Румъния Lili Ivanova Recital - първата дългосвиреща плоча на български изпълнител. 


След поредица от международни турнета и награди  получава покана за Бразилия, където пее на стадион „Мара Казиньо“ пред около 30 000 души. Генко Генов, основател на Международния фестивал „Златният Орфей“ е заедно с нея в това приключение. Той разказваше, че публиката била шумна и невъздържана, а Лили, „толкова млада и крехка“, изглеждала съвсем малка на сцената на огромния стадион. „Когато това момиче запя, всичко утихна, хората я слушаха, последваха дълги аплодисменти. Беше невероятно преживяване“ – спомняше си той.

Една от първите групи, с които Лили работи, е на Здравко Радоев, а в програмата са включени също певицата Грета Ганчева, фокусникът Орфи, имитаторът Христо Минчев (Пилето), народните певци Борис Машалов и Йонка Кипчева. Години по-късно тя взе участие в концерт, посветен на Пилето, във Военния клуб - София. Името ѝ беше в афиша, но публиката не вярваше, че ще я чуе – концертът не беше „престижен“, а и всички артисти участваха без хонорар. Появи се точно навреме. Бляскава като за голяма сцена, но и напълно естествена. Разказа, че концертите заедно с Пилето са били в най-бедните ѝ години, когато все още не е била известна, хонорарите ѝ били ниски и едва оцелявала. Но той, тогава утвърден артист, често ѝ заемал пари. Каза, че никога няма да забрави какво е направил за нея. И пя все едно, че е пред многохилядна аудитория.

Наградите ѝ като изпълнител са над 20, записала е 38 самостоятелни албума, над 45 малки плочи със сингли и над 15 компилации, издадени в различни страни по света. Да добавим и многобройните турнета в бившия Съветски съюз, Германия, Куба, Япония, Турция, Чехия, Югославия, Унгария, Полша, Гърция, Португалия и др. В края на ХХ век известната певица изнася вълнуващи концерти пред българската емигрантска общност в САЩ и Канада. 

През 2020, поради пандемията, примата отлага част от ангажиментите си, но публикува два албума със записи на концерти. Нейното творческо дълголетие наистина граничи с невероятното – като приказка, сътворена с много труд и вяра в собствените сили…


Снимки: lili.bg, facebook.com/Lili.Ivanova.Official

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15
Пламен Бейков

Концерт “Борис Христов – Посланик на българската песен” в Първо студио на БНР

“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..

публикувано на 04.11.24 в 06:00
Пламена Мангова и Райнер Хонек

Сюрприз за българската публика – първи съвместен концерт на австрийския цигулар Райнер Хонек и пианистката Пламена Мангова

Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..

публикувано на 02.11.24 в 08:45