След тежко боледуване от коронавирус в истанбулска болница на 93-годишна възраст e починал дългогодишният член на настоятелството на Българската екзархия в Истанбул Димитър Михайлов Атанасов, съобщи православният сайт “Двери”.
Той е роден в града край Босфора на 8 ноември 1928 г. в семейството на Михаил и Благородна, изселници от костурското село Прекопана (днес Перикопи в Гърция). Родителите му напускат родното си място, след като през август 1903 г. Прекопана е била изгорена от турците заради дейното участие на населението в Илинденското въстание. Димитър завършва българското училище в Цариград, след което продължава образованието си в Австрия. Още от дете той е деен член на българската общност, пее в църковния хор.
Вече няколко десетилетия Димитър Атанасов е част от настоятелството на българската общност, която отново носи названието „Българска екзархия“, определено ѝ от турската дирекция на вероизповеданията. Също така той поддържаше отлични отношения с Вселенската патриаршия, беше личен приятел на патриарх Вартоломей, който го удостои с почетната титла „архонт“. Заедно с това беше и официален представител на Българската православна църква – Българска патриаршия пред Фенер.
За приноса си в поддържане на българското самосъзнание и на църковната дейност сред сънародниците ни в Турция той е удостоен с държавния орден „Св. Кирил и Методий“ – първа степен, както и с ордена „Св. Климент Охридски“ на Светия Синод на БПЦ.
Поклон пред паметта му!
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на България в Атина, Гърция, отправи покана към местната българска общност в 16.00 ч. да поднесат..
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки, водени от любовта към родния фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му..