Българското училище “Иван Станчов” към Посолството на България в Лондон и дипломатическото ни представителство на Острова обявяват конкурс за учениците от гимназиалните класове на българските училища в Обединеното кралство. С него ще бъде отбелязан Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Крайният срок за участие в надпреварата е 24:00 часа на 24 май 2021 г., информира чрез уеб сайта си посолството.
Конкурсът е с две възможности за теми, една литературна и една историческа, като всеки участник може да избере една от двете. Българчетата са призовани да коментират мисълта “Нашата писменост и нашият език са нашето най-трайно духовно отечество” или да пишат по темата за свободата и държавността в контекста на живота, борбите и трагичния край на българския цар Самуил.
Всички заинтересовани български неделни училища във Великобритания следва чрез директора или друг определен учител да изпратят на имейла на посолството ни (embassy.London@mfa.bg) есетата на своите ученици от гимназиалния курс (8-12 клас), проявили желание да участват в конкурса.
Оценките ще бъдат поставени от специално жури от българското училище “Иван Станчов” в Лондон, като предварително творбите ще бъдат приведени в анонимен вид от страна на посолството, за да няма съмнения в честността на конкурса.
Победителите в двете направления на конкурса ще бъдат поканени лично от посланика ни като избрани участници в инициативата “Посланик за един ден”.
Подробности можете да прочетете ТУК.
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..