В деня на Свети Георги Победоносец в Молдова е и празникът на Тараклия. Градът е основан преди 208 години от български преселници. Заради пандемията от Covid-19, масовите тържества бяха отменени, но празничният дух не липсваше, информира от своя Фейсбук профил Ирина Богоева, журналист и представител на българската общност в Молдова. Празникът на града премина с няколко културни и спортни прояви и с онлайн концерти. 6 май в Тараклия е неработен ден.
Представители на местната власт положиха цветя пред паметника на основателя на първата административна единица на район „Тараклия“ Иван Беров, а в църквата "Св. Георги Победоносец" беше отслужена празнична литургия.
По-късно из града премина своеобразно шествие от файтони и каруци с актьори от театър „Смешен петък“ и музиканти от групата „Червена китка“, пременени в български народни костюми. Така, заедно с кмета Вячеслав Лупов, те поздравяваха жителите на Тараклия с Деня на града.
Момичетата раздаваха бели балони с надписа "Аз обичам Тараклия", любителите на спорта се включиха в състезания по колоездене, футбол, борба, шах. Вечерта завърши с тържествена заря.
Снимки: Фейсбук/Ирина Богоева
Водена от идеята за съхранението на българския дух, културата и езика и сред най-новото поколение български деца, живеещи зад граница и като български учител с повече от 35 години трудов стаж, работила в няколко европейски държави, Илияна Бояджиева..
Срещаме ви и с енориашите в Лондон, които не крият радостта и благодарността си, че вече всяка неделя могат да се черкуват в новия благолепен храм. Снимки: БНР
Експерти от Министерството на образованието и науката и от Изпълнителната агенция за българите в чужбина България, със съдействието на българското посолство в Тирана, проведоха среща в училището в с. Запод, област Кукъска Гора (Североизточна Албания) с..
Всяко българско училище в чужбина има своята история, а тази на училище "Родна стряха" в Кипър започва през 2015 година. В основите му е вградена..