Банатските българи и сънародниците ни от Западните покрайнини се готвят да отбележат важна годишнина, свързана с превратната им история. На 16 май се навършват 80-години от извеждането на 1100 военнопленници, етнически българи от Македония, Западните покрайнини и Сръбски Банат от германски лагер в Тимишоара след окупирането на Югославия от Германия през 1941 г.
Заслугата за това историческо събитие е на банатския българин Антон Лебанов, активен деец на българската общност в Банат. На 16 май 1941 г., с помощта на българската легация в Букурещ, той успява да изведе военнопленниците и да мобилизира общността на банатските българи в Тимишоара и околността да помогнат с тяхното подслоняване и изхранването им, докато властите ги върнат по родните им места. По това време Антон Лебанов е само на 29 години с богат опит на адвокат, журналист и пазител на българската култура. Той списва вестник „Банатски български глас“ (1935-1943), заедно с Карол Телбизов, и е подпредседател на Изпълнителния комитет на създаденото през 1939 г. Българско народно общество в Банат.
80-годишнината от събитието ще бъде отбелязана в столичния католически храм „Свети Йосиф“ на 16 май под наслов „Списъкът на избавлението“, (по аналог на известния филм на Стивън Спилбърг „Списъкът на Шиндлер“). Честването повдига въпроси за мисията на родовата памет, за забравата и силата на националната идентичност.
На събитието ще присъстват гости от Винга и Стар Бешенов в Румъния, от издание „Banatski balgarski glas”, представител на българите от Сръбски Банат, от сдружение „ГЛАС” – Босилеград и от сдружение „Македонско-Българско приятелство“ – Битоля.
Честването се организира от Дружеството на банатските българи в България – „Фалмис”, с подкрепата на Фондация „Българска Памет”, съвместно с Държавна агенция „Архиви“ и Католическата енория „Св. Йосиф“ в София.
Снимки: starbisnov.blogspot.com
Албум с народни носии от седемте региона на областта Влашко в Румъния беше представен в Окръжния музей на Гюргево. В каталога, наречен "Етнографска колекция на музея "Теохари Антонеску" в Гюргево - Народни носии и домашен текстил", специално място е..
Един от най-атрактивните български камерни ансамбли - квинтет "Сезони" ще изнесе концерт в Рим, в галерия България (via Monte Brianzo, 60), съобщават във Фейсбук от Българския културен институт в Рим. Музикалното събитие ще се състои на 28 юни от 18:30 ч...
Колкото повече време човек прекарва в България, толкова повече става българист, българофил, до известна степен българин, посочва в интервю, предоставено от кабинета на вицепрезидента проф. Ян Страдомски. Това е второто ми отечество, изтъква проф...
Културно-информационния център "Босилеград", Сдружение "ГЛАС" - Босилеград и Сдружение "Културна алтернатива Цариброд" изпратиха чрез българското..