Макар и да носи името на град Петрич, късноантичната крепост Петрич кале няма нищо общо с югозападното селище. Укреплението се разполага върху висока каменна тераса в Авренското плато, недалеч от морската столица Варна.
В миналото крепостта била достъпна единствено от юг чрез тясна скалиста ивица, а за естествени стражи й служели отвесни скали и дълбок стръмен дол. Останките й могат да се видят и до днес – части от крепостни стени и постройки, кула, голяма щерна.
Петрич кале е изградена през V-VI в. като част от ранновизантийската отбранителна система. По време на Първата българска държава в землището ѝ изникват славянски селища, през 1388 г. е превзета от османците и век по-късно е разрушена при кръстоносния поход на Владислав Варненчик. Арабският средновековен пътешественик Мохамед ал-Идриси описва крепостта с думите „голям, хубав и богат град”.
Интересна атракция за туристите днес са дългата стълба, изградена в тясното пространство между две скали, огромната цистерна за питейна вода, както и металният кръст на ръба на скалите – поставен през 2015 г. за възпоменание на наводнението в село Разделна и благодарност, че домовете на хората оцеляват и няма жертви.
Още интересни факти за крепостта можете да научите от материала „Петрич кале, архитектурно съкровище, което впечатлява археолози и туристи” от колекцията на Радио България.
Редактор: Диана Цанкова
Снимки: архив
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г.,..