От 17 май започва регистрацията за участие в последния проект на Кристо и Жан-Клод „Триумфалната арка, обвита“ (L'Arc de Triomphe, Wrapped). Желаещите да се включат в опаковането на един от символите на Париж, могат да кандидатстват през уебсайта на на уникалния артистичен тандем. Одобрените ще получат и заплащане, научаваме от официалната Фейсбук страница на световноизвестния авангардист с български произход.
„Триумфалната арка, обвита“ е един от най-дълго „износваните“ проекти на двойката, прочула се с „обличането“ в различни тъкани на монументални конструкции и природни обекти, включително парижкия мост Понт Ньоф, Берлинския райхстаг и островите в Бискейнския залив, Маями. Замислен е от Кристо Явашев и Жан-Клод Денат дьо Гийебон през 1962 г., когато живеят в Париж. Реално планирането на работата започва през 2018 г., когато се взема решението за изложбата, посветена на работата на творческия тандем в центъра „Жорж Помпиду“.
Разрастването на пандемията с Covid-19 в началото на 2020 година кара Кристо Явашев да забави проекта с една година – до първите есенни дни на 2021 г.. Съдбата обаче му попречи да види идеята си реализирана – Кристо напусна този свят на 31 май 2020 година. Още същия ден Франция обяви, че работата продължава по план, според намерението на уникалния творец. Художникът-пластик Кристо притежаваше „лудостта на величието и гения на великолепието“, а творбите му „преобразяваха сградите и пейзажите по света в поетични събития“, заяви тогава френският президент Еманюел Макрон.
Триумфалната арка ще бъде опакована с 25 000 квадратни метра рециклируем полипропиленов плат в сребристо синьо и 3000 метра червено въже.
Мащабният проект, който ще остане пред очите на публиката само 16 дни – от 18 септември до 3 октомври, се финансира изцяло чрез продажбата на подготвителните проучвания на Кристо, рисунки и колажи на проекта, както и негови мащабни модели и оригинални литографии по други теми.
Редактор: Елена Каркаланова
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..