Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Ивановска е най-добрият млад учен в България

Снимка: БНР-Пловдив

Как стресът влияе върху имунната ни система? Отговор на този въпрос търси д-р Мария Ивановска, която преди броени дни беше удостоена с най-престижното отличие за наука у нас – Голямата награда „Питагор” за млад учен. Годишната награда се връчва от Министерството на образованието и науката за съществен принос в развитието на науката.


Мария Ивановска е родена в северномакедонския град Куманово, но от 2006 г. живее в Пловдив, където завършва медицина и в момента работи в Катедрата по микробиология и имунология към Медицинския университет. Насочва се към имунологията, защото е бързо напредваща наука. В продължение на четири години тя проучва имунологичната реактивност при остър и хроничен стрес и това става тема на нейната дисертация. 

„Успяхме да изготвим алгоритъм на поведение при остър и хроничен стрес, който намира приложение в изследването не само на тези групи, но и на хора със стрес индуцирани заболявания като тревожни разстройства и депресии – разказва пред БНР-Пловдив д-р Мария Ивановска за работата си в лабораторията. – Нещата, които правим, са много комплексни и не е просто изследване на имунната система. Започва се с проверка на психо-емоционалното състояние, с 14 въпроса на Коен за оценка на стресовото състояние – как ние се възприемаме и преценяваме дали сме в състояние на стрес. След това се изследват показателите, включващи хормони, които се свързват с рецептори на имунните клетки – кортизол, норадреналин, адреналин, допамин, нашумелите покрай Covid пандемията Т-клетки и много други параметри. Надявам се в бъдеще да надградим това проучване.”

За да научните си цели д-р Мария Ивановска изследва 82 души, разпределени в три групи. В първата попадат практикуващи йога, за които се смята, че се намират в идеален баланс и не възприемат стреса като останалите хора. Докато в останалите две групи са разпределени студенти в изпитна сесия, както и лекари и представители на други стресиращи професии.


„Имаше случаи на хора, които твърдяха, че се намират в състояние на стрес от по-продължителен период – например повече от четири седмици – казва д-р Мария Ивановска. – Накрая се оказа, че те са в идеален баланс. Т.е. не всеки човек успява да прецени добре дали е под стресово състояние. Всъщност излиза, че най-често хората, които твърдят това, нямат промяна в имунната система. Докато при другите се установява точно обратното – колкото повече си мълчим, толкова по-значителни промени се оказват налице.”

Според младия учен т.нар. добър стрес ни прави по-компетентни, докато лошият се отразява върху имунната ни система и може да отслаби нашия имунитет. Д-р Мария Ивановска дава пример с радио интервюто, което за нея представлява остър стрес. И ако това се случва всеки ден, в крайна сметка ще доведе до промени в имунната й система и ще боледува по-често.

Мечтите се сбъдват”, каза д-р Мария Ивановска на церемонията по случай научните награди „Питагор”. И призова повече млади хора да се занимават с наука, последвайки нейната сбъдната мечта.

Съставил: Диана Цанкова (По интервю на Елена Крушкова БНР-Пловдив)

Снимки: БНР-Пловдив и архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Деница Грубер и нейният живот, отдаден на илюстрацията в Германия

Желание и умение да рисува има почти всяко дете. Колкото до таланта – понякога са нужни години, за да бъде той забелязан и признат. Особено ако се случи така, че израстваш в България в зората на демокрацията. Именно такава е историята на сънародничката..

публикувано на 18.06.24 в 09:15

Как Тервел-Любомир следва най-смелите си мечти като откривател в България

Любопитство към света около нас и неспирно желание да върви напред и да разгадава, какво се крие след всяка нова крачка и пробив в науката – това е водещата нишка към прогреса за един съвсем млад учен в България. Тервел-Любомир Боянов е само на..

публикувано на 08.06.24 в 10:25

Теодор Борисов –Il grande lupo bulgaro на марионетките

Той вдъхва живот на кукли от дърво, ала именно те, захранени с енергията на създателя си, с невидими конци като в истински марионетен театър започват да направляват собствената му съдба. И всички заедно да сътворяват магична атмосфера, в която поезията,..

публикувано на 27.05.24 в 10:10