Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автентичният фолклор е на фокус в Приморско

Снимка: архив

Всички, които имат в сърцето си място за български фолклор са добре дошли като участници или зрители на Първия фестивал за автентичен фолклор „Седянка край морето“. Най-малко 100 индивидуални изпълнители и 20 групи от различни области на страната ще излязат на сцената, съобщи един от организаторите на проявата Стойко Стойков. В рамките на два дни, 28 и 29 май, в Международния младежки център в Приморско, самодейците ще представят песни, родени на мегдана, танци и обичаи от своите населени места.

„Има участници от Северна България – Тутракан, Силистра, Русе, Варна, Бургас, тракийци има много, Нова Загора, Сливен – състави с добри ръководители, които се борят в тези трудни времена, – разказа ни организаторът. – Най-основното в този фолклорен фестивал „Седянка край морето“ е, че даваме път на сцената на малките деца, за да ги окуражим. Дори при тази пандемична обстановка, желанието е голямо. Естествено подготвили сме и много награди. За такива фестивали и събори е много важно да има хубава сцена, талантливи участници и академично жури, което да може да оцени по достойнство изпълненията, тъй като фестивалът има конкурсен характер. Желанието ни е да обърнем повече внимание на това, как са пели нашите баби и дядовци, как са свирили и танцували, затова поставяме акцент върху автентичния фолклор, обичаите и костюмите на българина.“

Председател на журито ще е Мария Градешлиева – директор на НУФИ „Филип Кутев“, сред членовете му са Ваня Монева – диригент на световноизвестния хор с нейното име и продуцент народна музика в БНР, фолклористът Петър Аркалиев и хореографът доц. Ивайло Иванов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20
Снимка: Регионален етнографски музей - Пловдив

Регионалният етнографски музей в Пловдив помага за възраждането на древния занаят плъстене

Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..

публикувано на 13.07.24 в 10:25