Днес в Регионалния исторически музей – София се открива изложбата „Приложно златарско изкуство“. Златарството, наричано още „куюмджийство“, е един от най-престижните занаяти и е сред първите, които се развиват по българските земи още през новокаменната и каменно-медната епоха. У нас е намерено и най-древното обработено злато, датирано отпреди 6500 години. Златарите в миналото са почитани наравно със свещениците, учителите и лекарите в дадена общност, а обучението им продължавало най-малко три години.
Занаятът, който е бил силно застъпен в миналото ни в градовете София, Самоков, Чипровци, Панагюрище, Враца и Видин е представен в експозицията в контекста на систематизирана информация за конкретни произведения, някогашни работилници, както и съвременни майстори.
Посетителите на изложбата ще видят накити и предмети, свързани с бита, религиозния култ и обичаите, изработени от сребърни и други метални сплави, чрез разнообразни техники. Основните експонати са от периода XIX и първата половина на ХХ в.
Освен готовите ювелирни произведения в изложбата са показани и различни инструменти, с които са работели майсторите от едно време като клещи, менгеме, везни и други.
Съвременният облик на занаята е представен интерактивно. Ще може да се видят ръчно направени произведения, създадени чрез възпроизвеждане на стари модели, техники и технологии.
Изложбата е резултат от съвместната работа на Регионалния исторически музей – София и Националния исторически музей, Националния археологически институт с музей при БАН, частния колекционер Антонио Василев и Фондация „Занаяти от тракийските земи”. Използвани са и фотографии от личната колекция на Константин Чакъров.
Експозицията „Приложно златарско изкуство“ може да бъде разгледана до 26 септември.
На 23 юни Православната църква възпоменава паметта на света мъченица Агрипина. Света мъченица Агрипина , римлянка по рождение, била надарена с изключителна красота, но не искала да се омъжи, а да посвети живота си изцяло на Господа. По..
Днешната неделя е Неделя на всички български светии. През 1954 г. Св. Синод на БПЦ определя всяка година във втората неделя след Петдесетница да се чества паметта на всички български светци – знайни и незнайни, чиито имена са записани в..
На 21 юни възпоменаваме паметта на свещеномъченик Терентий, епископ Иконийски, на свети мъченик Юлиан Тарсийски, на преподобни Юлий, презвитер и Юлиан дякон. Свещеномъченик Тертий бил един от 70-те апостоли. Записал Посланието на свети..
На 8 юли възпоменаваме паметта на свети великомъченик Прокопий и на преподобни Теофил Мироточиви. Светият великомъченик Прокопий , със..
На 9 юли Православната църква възпоменава свети свещеномъченик Панкратий, епископ Тавроменийски. Роден е по времето, когато Иисус Христос е..