Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старинното село Добърско крие изненади дори за туристи, идвали вече тук

Снимка: архив

Всеки, посетил веднъж село Добърско, Югозападна България, си обещава да се върне отново, защото времето никога не стига, за да обиколи човек и да се полюбува на всички забележителности, скрити тук. Туристите са очаровани първо от прекрасния изглед, който дава селото към цялата Разложката котловина, величествената Пирин планина и меките възвишения на Родопа планина. Добърско е разположено в южните склонове на Рила, на 1050 метра надморска височина и е много посещавано от български и чуждестранни туристи, отседнали в близкия ски курорт Банско, само на 17 км от Добърско.

Известна е старинната църква  „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“, която пази неразгадана мистерия – стенопис отпреди 600 години, на която е изобразен Исус, сякаш поставен в космическа ракета. Погледнато през призмата на модерния човек, стенописът ясно наподобява средствата за летене в космоса, познати от областта на науката и фантастиката. Църквата е забележителна и с това, че много от библейските сцени в стенописите не съответстват на църковния канон. Например Св. Димитър и Св. Георги са представени в цял ръст, а не на кон, както най-често се рисуват светците-войни. Удивление буди и сцена, в която образът на Исус Христос е представен от неизвестния майстор на фрески с коса, вързана на плитка.

Земята и хората в Добърско пазят прастари легенди за чудодейната лековита вода, която извира в църковния двор, за български царе и православни духовници, отбили се по пътя си в Добърско.

Пролетната премяна на гората и буйните води на близкия водопад „Щракалото“ и добре очертаните екомаршрути край селото привличат много туристи. Тук е мястото да припомним една разходка до селото и местните забележителности, в която наш гид е Светлана Димитрова.

Съставил: Гергана Манчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10