В българския фолклор има песни, които задължително се изпълняват само от мъже или само от жени. Но на празник, в семейна среда и по различни поводи, и преди, и сега хората съвсем естествено спяват гласовете си, независимо от пол и възраст. От друга страна, още при създаването на първите ансамбли у нас, се налагат женските народни хорове, а самодейни мъжки групи се създават в отделни райони, често свързани с мъжки обичаи. Именно този стереотип умело разчупва „Гласове на традицията“. В новия хор участват певците от мъжкия вокален квартет „Светоглас“, емблематични представителки на „златното поколение“ и няколко млади певици.
„Искахме тази формация да бъде алтернатива на всичко, което днес се случва в българската фолклорна музика и което ни тревожи – споделя Милен Иванов. − Да, фолклорът не е музеен експонат, той трябва да се развива и обогатява. Но голяма част от съвременните опити, които правят някои колеги, обезличават стария ни вокален стил. Съгласни сме, че трябва да има експеримент, но той трябва да се прави много професионално, с усещането за отговорност към българския фолклор. Защото това е нашата традиция, нашата визитна картичка пред света. Смело мога да кажа, че сега се забелязва унифициране, обезличаване на фолклора ни. Създадохме хора заедно с някои от най-известните изпълнителки на нашата народна музика, направили много записи в БНР, солисти на хора към някогашния Ансамбъл за българска народна музика на Националното радио, който става основа на прочутата формация „Мистерия на българските гласове“. Това са Олга Борисова,Калинка Вълчева, Калинка Згурова, Радка Алексова и Василка Дамянова. Тяхно беше желанието да предадат целия си опит, да предадат своята мисия, която са следвали цял живот на по-младите − Лина Мачева и Юлия Гатдерова (освен прекрасни певици, те са част от редакция „Народна музика“ на БНР). А също Нина Арнаудова и Таня Митева (от Ансамбъл „Филип Кутев“). Най-млада от всички нас е 18-годишната Весела Порчева.“
Ярък пример, че „Гласовете…“ следват традиционния път, по който се предава фолклора, са Радка Алексова и нейната ученичка Весела Порчева, която от дете усвоява специфичния изпълнителски стил от признатата майсторка на граовските песни.
Радка Алексова, чийто глас звучи в първите записи на спечелилата „Грами“ плоча „Мистерията на българските гласове“, развълнувано споделя:
От премиерата на „Гласовете на традицията“ измина повече от седмица, но стотици почитатели на българския фолклор продължават да споделят новината и да поздравяват изпълнителите за това завръщане към чистия извор на фолклора и – по думите на Милен − онзи певчески стил, който е емблема за България и който светът познава, обича и търси.
Снимки: Facebook/GlasoveNaTradiziataТри реномирани европейски състава ще бъдат специални гости в 25-ия "Европейски музикален фестивал" в София. Празниците започват на 12 март и включват общо 19 събития, които ще се реализират в пролетен и есенен дял. В разнообразната..
"Да израснеш с Панчо Владигеров " е забележителен звукозаписен и концертен проект, посветен на големия български композитор. Той включва 12 негови миниатюри за пиано, както и емблематичното му произведение Рапсодия "Вардар" , в транскрипция за..
"Разкажи ми приказка" - така е озаглавена най-новата песен на Миро, която той подарява на всички сънародници, които са далеч от България. "Песента е за любовта и принадлежността, които времето и разстоянието не могат да променят. Посвещавам я на..
Един от най-изявените музиканти в състава на Филхармонията в Страсбург е българският виолист Борис Тонков. Доказан талант, той завършва НМУ " Любомир..
Родената в музикално семейство Дани Илиева пее от повече от десет години, участвала е в няколко музикални формата, но като свое най-голямо постижение..
Една от най-новите песни на любимата на няколко поколения звезда Маргарита Хранова е "Моят ден бъди". В нея певицата за пореден път работи с Биляна..