Част от хижите на Витоша, ще бъдат снабдени със специални машини за компресиране на алуминиеви кенчета по инициатива на „Софийски планински клуб“. По този начин замърсяващите околната среда отпадъци ще бъдат оползотворени от фирма за рециклиране, а планината ще бъде опазена от замърсяване, твърдят младите еколози.
Пред Радио София на БНР Дора Михайлова от планинския клуб обясни, че стопаните на хижите, а и посетителите, предпочитат напитките в кенчета, а не в бутилки:
„Тези опаковки, обаче заемат твърде много място без да са компресирани. Това създава проблем на хижите за тяхното съхранение и съответно извозване. Затова ни хрумна да монтираме тези преси, които правят кенчетата доста компактни.“
Машините за компресиране на алуминий ще позволяват въпросните отпадъци да се смачкват и да се съхраняват, докато се събере достатъчно количество, след което да бъдат извозени.Те ще бъдат монтирани само в хижите и заслоните, които продават различни напитки в подобни опаковки. Но за опазването на природата извън тях, се разчита на съвестта на туристите, които следва да прибират със себе си боклука и алуминиевите опаковки.
Залежите на руда, от която се произвежда алуминият са почти на изчерпване като природен ресурс, сочат данни от голямо международно изследване. Досега алуминият в страните от Евросъюза се събираше заедно с другите метални опаковки. Но според новите регламенти, кеновете следва се събират и да се рециклират отделно. Като част от Европейския съюз в България до 2025 година рециклираните алуминиеви опаковки трябва да достигнат 50%, а до 2030 г. – 60 на сто.
Всъщност разделното събиране и рециклиране на алуминиевите опаковки или т.нар кенчета е новото голямо предизвикателство пред бизнеса и организациите за оползотворяване на отпадъците и опазването на околната среда.
Съставил: Венета Николова
Снимки: park-vitosha.org, архив
Газопроводът "Балкански поток“ няма да бъде обект на наложени от САЩ санкции за транзакции с "Газпромбанк“. Това става ясно от писмен отговор на депутатско питане до енергийният министър Жечо Станков. На 23 декември 2024 г. министерството на външните..
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..