Днес посолството на Испания в България представи едно изключително интересно издание, озаглавено „По стъпките на един испански дипломат в София: Хулио Паленсия. Маршрут и преглед на дипломатическите отношения между Испания и България“. Всъщност, става дума за пътеводител, който представя важни места и припомня интересни събития от 110-годишните българо-испански дипломатически връзки. Отправна точка към тях е личността на Хулио Паленсия (1884-1952) - испански дипломат, пълномощен министър в Легацията на Испания в България в периода 1940-1943 г. Хулио Паленсия остава в историята с огромния си принос в спасяването на българските евреи, попаднали под ударите на антисемитския закон, приет от българското правителство по настояване на нацистка Германия през Втората световна война.
В страниците на пътеводителя туристите, които посетят София, а и всички любители на историята, могат да намерят интересна информация за сгради, посолства, улици, а също така снимки от стара София, репродукции, или най-общо казано: ценни исторически препратки към присъствието на Испания в България. Изданието е изготвено в сътрудничество с Държавна агенция „Архиви“ и Културния отдел на посолството. Плод на тази съвместна работа е и изложбата „Дипломация през сърцата на два народа. 110 години дипломатически отношения между Испания и България“, която може да бъде видяна във Варна.
„Една от целите на пътеводителя е да подкрепи туризма между двете страни в тези трудни моменти и да разкрие както за българите, така и за испанците връзката на сгради и паметници с историята между двете държави. Фигурата на Хулио Паленсия е много интересна и ни помага да представим всичко това. В едно тежко историческо време, той показва воля да надмогне трудностите, въпреки че това му е коствало поста на дипломат“ - разказа посланикът на Испания у нас Н.Пр. Алехандро Поланко.
Цялото интервю, посветено на инициативите на дипломатическата мисия и двустранните отношения с днешна дата, очаквайте утре - 23 юни, в публикация на Радио България.
Снимки: Посолството на Испания
От днес до вторник през страната ни ще се придвижват първите военни автоколони за участие в учението Steadfast Dart 2025 на НАТО на територията на Румъния. Предвижда се в продължение на три месеца алиансът да разположи 10 хил. военни на източния си..
Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..
Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..