На 24 юни, в близост до Националния дворец на културата, Нов български университет открива Книжарница и галерия „НБУ В ЦЕНТЪРа“. Новото пространство ще популяризира издателската дейност на университета, а също и работата на студентите и преподавателите от програмите по изкуствата. Идеята е на председателя на университетското настоятелство Веселин Методиев, зам. министър-председател и министър на образованието и науката 1997-1999.
„Университетът ни е уникален с това, че при нас има учебни програми, както свързани с науки, така и с изкуства – отбелязва той. – Ние сме място, където може да учите и информатика, и психология, философия, театър, история и т.н.“ Именно тази особеност на университета провокира и идеята за създаването на културното средище:
„Това е място, където да се срещат хората от университета и приятели на учебното заведение, да се обменят мисли или да бъде представена книга продължава г-н Методиев. Говорим за едни скромни, характерни за стила на висшето ни училище дейности. При нас е наследството на един от най-добрите преводачи на старогръцка литература – проф. Богдан Богданов, създател на университета. Същевременно имаме автори, които се занимават с философията на ХХ век. Гордеем се с майсторските класове на почетни професори, които са известни личности в съвременното ни общество. Сред тях са актрисата Цветана Манева, покойният джаз пианист и композитор Милчо Левиев, световноизвестната оперна певица Райна Кабаиванска. Всички те изграждат многоликия образ на университета, който ще бъде представен чрез центъра.“
Освен книжарница и арт-пространство за театрални и музикални форми и творби на студентите от пластичните изкуства, там ще се представят и възможностите за обучение във висшето учебно заведение.
Снимки: НБУ и БГНЕС
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..