Основите на стена, ограждаща площ от 1 дка на нос Чироза до бургаския квартал Крайморие, и основите на голяма масивна двуделна кула в най-високата и издадена в морето част на носа откриха археолози при разкопки през май и юни. Ръководител на разкопките, финансирани от Община Бургас, е проф. д-р Иван Христов от Националния исторически музей. Пред стената са проучени участъци от широк до 3 метра ров. Той вероятно е изпълнявал отбранителни, а вероятно и ритуални функции.
Открити са стотици керамични фрагменти от местна тракийска и вносна керамика от Пергам. Намерените монети, накити, амфорни печати и керамика датират обекта към края на II- I в. пр. Хр. Сградата вероятно е ползвана освен като кула и за жилищни нужди. Кули, сходни на тази от нос Чироза, са регистрирани на различни места в Средиземноморския свят. Проучванията на археолозите продължават под вода в залива Ченгене скеле, съобщават от Регионалния исторически музей –Бургас.
Снимки: burgasmuseums.bg
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски. Виден архиепископ, учител и книжовник, той е един от най-изявените ученици на братята Кирил и Методий, светите Седмочисленици – първоучителите на българите. След..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото на IV век и произлизала от знатен род в Александрия. В египетския град християните били подложени..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..