Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отпадането на избора на българския език като матуритетен тревожи българите във Франция

Снимка: president.bg

Представители на българските училища във Франция изказаха благодарност пред вицепрезидента Илияна Йотова за грижата и доброто сътрудничество на българското посолство в Париж. На срещата те споделиха и трудностите, с които се сблъскват. Най-големият проблем, който тревожи представителите на българските училища, се оказва отпадането на възможността българският език да бъде избиран като матуритетен във Франция с промяна на закона в страната. Преговори по въпроса са водени на различни нива, но засега без резултат. Вицепрезидентът пое ангажимент да продължи работа по темата.

„В основата на всички проблеми е неуреденият статут на българските общности в чужбина“, посочи Илияна Йотова, като изтъкна приетата през 2014 г., но неизпълнена Национална стратегия за българските граждани и историческите български общности по света. Според вицепрезидента трябва да се създаде законова рамка на обществените съвети, които да представляват общността пред съответните власти в чуждата държава. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Във вълшебния свят на "Вазовчетата" и българския език в Париж

"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни..

публикувано на 21.02.25 в 06:15

Заради зимната обстановка не се препоръчват пътувания до Истанбул

Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, които желаят да посетят Истанбул, да отложат планираното пътуване, освен при крайна необходимост, до нормализиране на метеорологичната обстановка.  На страницата си Ситуационният..

публикувано на 20.02.25 в 12:51

Мартениците - безспорен хит в български магазин в Брюксел

Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му получава договор за постоянна работа в Европейските институции и това преобръща живота на цялото..

публикувано на 20.02.25 в 10:10