Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоверието в управлението на пандемията бави ваксинирането

Управлението на кризата е политическо, а не медицинско

Доц. Христо Хинков
Снимка: Стаматина Никова
Няма уникален фактор, поставящ България на челните места в Европа по смъртност по време на Covid-19 епидемията. Това показва анализът, поръчан от здравното министерство, за факторите довели до високата смъртност в страната ни в периода на пандемията. Причините са комплексни, каза доц. Христо Хинков, директор на Националния център по обществено здраве и анализи. "Най-вероятно здравната ни система не се е справила", смята Хинков. Друг фактор, е че българите живеят с 6 години по-малко от останалите европейци и населението страда от редица хронични заболявания.

В периода 1 март 2020 до 1 май 2021 г. в България са починали 166 050 души. 78% от тях са в рисковата група между 60 и 89 години. Смъртността от Covid-19 е 123 на 100 000 население и по този висок показател България е трета в Европа. Смъртността от коронавирус увеличава общата смъртност, защото съпъстващо умножава починалите от хронични болести. 28% от хоспитализираните през периода са с коронавирус. Това също е увеличило смъртността от други болести, защото е попречило на лечението и профилактиката им.

Според Хинков липсва цялостна концепция за справяне с пандемията. Управлението на кризата е по-скоро политическо, отколкото медицинско. Противоепидемичните мерки в 125 различни заповеди са били половинчати, популистки и противоречиви. Това е породило недоверие в способността на властите да се справят с пандемията и сега се отразява и в слабия интерес към ваксинационнията, става ясно от анализа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Малинено вълшебство в Самоков – десет години традиция, вкус и настроение

На 11 юли в град Самоков бе открито юбилейното десето издание на Фестивала на малината , който продължава и в съботния ден, 12 юли. Събитието се утвърди през годините като емблема на региона и платформа за популяризиране на местното..

публикувано на 12.07.25 в 08:10

"Хисарлъка Experience 2025" – история, музика и приключения край Кюстендил

До 13 юли 2025 г. историческият парк "Хисарлъка" край град Кюстендил посреща хиляди туристи, приключенци и ценители на историята. Петото издание на фестивала "Хисарлъка Experience" предлага незабравими преживявания сред стените на средновековната..

публикувано на 12.07.25 в 07:25

На 14 юли започва летният семинар по българистика във Великотърновския университет

Близо сто ще са участниците в 48-ия Международен летен семинар по български език и култура във Великотърновския университет, съобщиха организаторите. Семинарът ще бъде открит на 14 юли и ще продължи до 3 август. Участниците ще имат ежедневно..

публикувано на 11.07.25 в 22:45