В последните дни преди парламентарните избори на 11юли гласуването с машини отново е във фокуса на общественото внимание. Над 15 % от българите се притесняват от машинното гласуване, а малко по-малко – 12 на сто се опасяват, че заради технически затруднения пред избирателните секции ще се извият опашки и топлото време ще откаже хората да стигнат до машините, показва проучване на „Алфа рисърч“, проведено от 4 до 7 юли. За да се преодолеят тези страхове, на много места в страната са поставени демонстрационни машини, на които гражданите могат да осъществят пробно гласуване. Фокусът е основно към по-възрастното население, за които това е нещо ново. Интересът към тези демонстрационни центрове, организирани от ЦИК, е голям, свидетелстват репортажи на кореспондентите на БНР в Пловдив, Перник, Радомир, Земен, Ловеч и др. Пробни места за машинно гласуване се организират в последните дни и в София – до спирки на метрото и близо до сградата на Народното събрание.
Опасенията сякаш бяха опровергани от частичните местни избори в края на юни в Благоевградско. „Избирателите в 6 малки населени места гласуваха само с машини и се справиха добре“ – заяви говорителят на ЦИК Росица Матева в интервю за БНР -„Хр.Ботев“.
„Според нас изкуствено се насажда страх и съмнения в това дали ще се справят хората, които досега не са гласували с машини. Видно е, че с машините се гласува много лесно и бързо. А знаем, че дори възрастните у нас разполагат със смартфони, за да общуват с деца и внуци в чужбина. Не бива да бъдат подценявани хората. Нека да са спокойни и да следват стъпките, които са описани пред СИК и на интернет страницата на ЦИК“, посъветва тя.
„Не, не ме притеснява машинният вот – категоричен бе политологът Димитър Аврамов пред БНР-„Хоризонт“. – Всички теглим пари с карти от банкомати, обаче всички говорим от две години как е лошо да се гласува с машини. Гласуването с машини е лесно, много по-трудно се манипулира вотът. Само преди три месеца се проведоха избори с минимално напрежение. Там, където машините откажат да работят, защото е техника, там ще има хартиени бюлетини и ще може с тях да се гласува. Очаквам едни добре организирани избори. Ще видите, че каквото и да кажат политическите партии след това, трудно ще можем да говорим, че изборите са били лошо организирани, и няма да говорим, че е имало изборни манипулации. С машините се намалява рискът от човешка грешка и възможността за корупция в рамките на комисиите.“
Във видинското село Капитановци живеят 965 човека с право на глас, а в селото има две изборни секции. „Предполагам, че няма да има проблем с машините, но ще има и бюлетини, ако се наложи“ – казва кметицата Десислава Венелинова пред БНР-Видин:
„За пръв път няма да имаме подвижна секция - винаги сме имали, но сега някои от възрастните, които я ползваха вече не са сред нас. И в двете секции гласуват над 300 човека, затова ще има машини. Проблем ще има в селата да се гласува с машини за възрастните хора, затова ще бъде малко по-ниска активността. Някои казват, че хората знаят как да изтеглят пари от банкомат, но при нас има над 100 човека, които получават пенсия от пощата и не могат да се оправят с банкомат. Те са хора, които нямат мобилни телефони, не познават модерните технологии и социалните мрежи. Точно затова няма да излязат да гласуват, от страх дали ще се справят. Иначе притеснението от пандемията отшумя и то няма да бъде пречка за гласуването. През април беше ниска активността, гласуваха 450 човека. Предполагам че и сега няма да са повече“.
Притеснения относно машините има, но надделява желанието за по-бързо и сигурно гласуване. И ако се позовем на изследването на „Алфа рисърч“ от началото на този месец става ясно, че близо 60% от българите нямат никакви притеснения за предстоящия вот.
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: БГНЕС, Радио Видин, БНР
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди цялостен анализ на нормативната уредба в областта на естетичната медицина. Паралелно с това започват и извънредни проверки в цялата страна за нерегламентирани медицински услуги в сферата. До..
Започна работа съвместният контингент на служители от България, Австрия, Румъния и Унгария, който ще подсили охраната на границата на България с Турция, която вече е външна за Шенген. Специално за събитието у нас пристигнаха министрите на..
Освободен е корабът, който беше задържан за инцидента с повредения кабел в Балтийско море . Разследването не е показало да има данни за саботаж. Това съобщиха от шведската прокуратура. "Вежен" продължава плаването си към Южна Америка..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на..