Големите горещини в Испания провокират сънародниците ни да изчакат следобедните часове, за да се включат в изборния процес, научаваме от Любов Илиева от Аликанте. В испанската провинция, където се намира града има над 8700 българи, мнозинството от които (над 6800) са във възрастовата група 18-64 години.
„В Аликанте има една секция. Обикновено секциите се образуват от българските неделни училища. Но в периметър от 100 км. има и други български училища, където има секции, така че винаги гласуването в Аликанте и провинция е било много добре осигурено“, каза пред Радио България Любов Илиева, бивш директор на Неделното българско училище „Васил Левски“, която от 20 години живее в Испания.
Сънародниците ни са активни, защото по-голямата част от тях имат близки в България и виждат какво се случва. Аз нямам - остана само майка ми, но когато ги доведох с баща ми тук, видяха какво означава грижа за човека. Предполагам и другите сънародници го знаят и определено тази година, след големите протести на 2020-а, всички гласуват.“
В цяла Испания днес работят 67 изборни секции. Епидемичната ситуация в страната е значително по-спокойна, в сравнение с април, казва г-жа Илиева. Причината – повечето хора в активна възраст вече са ваксинирани. Голяма заболеваемост в момента се наблюдава сред 20-30 годишните, което налага възобновяването на някои мерки, но тя е на мнение, че това няма да възпрепятства сънародниците ни да гласуват.
Снимки: Любов Илиева
"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи своето работно място – българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. То е едно 396-те родни..
Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, които желаят да посетят Истанбул, да отложат планираното пътуване, освен при крайна необходимост, до нормализиране на метеорологичната обстановка. На страницата си Ситуационният..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му получава договор за постоянна работа в Европейските институции и това преобръща живота на цялото..
"Мястото във Франция, в което заедно чертаем на български бъдещето на нашите деца" – така преди година с пост в социална мрежа Янета Димитрова определи..
Йордан Минков пристига в Брюксел заедно със семейството си през 2007 година, когато страната ни става пълноправен член на Европейския съюз. Съпругата му..
Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, които желаят да посетят Истанбул, да отложат планираното пътуване, освен при крайна..