Отсъствието на пълноценен район „Чужбина“ е сред причините за по-ниската избирателна активност зад граница, каза пред БНР Димитър Димитров от Централната избирателна комисия – ЦИК.
„Бяха създадени технически условия – машините, за масово гласуване, но нямаше такава нагласа сред избирателите. Има нарастване само в гласоподаването в Турция, но то няма нищо общо с драматичните предсказания. В Турция са гласували около 7000 души повече.“
Изводите от резултатите в чужбина са, че не е достатъчно да се създадат условия. Трябва да се отправят послания и да се предложат решения, които да събудят избирателите, заяви Димитров.
Проблемът в изборната нощ с протоколите от чужбина е организационен и административен – в много кратък период се обработва огромно количество. Всеки документ трябва да се обработи от поне двама членове на ЦИК, поясни комисарят.
Вот по инерция. Вот с последна капчица надежда, че утре всичко ще бъде наред и ще се чуем по изборен повод след четири години. Вот на огорчение от политиците, от нас самите, от други там, които не са гласували. "Нагласите са много..
В 05:00 часа българско време, на 28 октомври, изборният ден зад граница приключи по Западното крайбрежие на САЩ и Канада. В САЩ бяха разкрити 53 секции, а в Канада - 15. Все по-малко българи гласуват в Лас Вегас Надя Стоянова, Бостън: Всички..
Защо гласувам? – въпрос, който води действията ни в ден на избори. "Хората, които не могат да си отговорят по принцип не гласуват", казва Венци Георгиев. Той е член на избирателната секция в Лас Вегас, САЩ. Казва, че в този американски град..