Елитни спортисти от всички посоки на света днес ще развеят националните флагове на своята родина, за да покажат несломимостта на олимпийския дух. Макар и отложена с година, заради пандемията от коронавирус, „Токио 2020“ ще има свой живот – на стадиона, в залата, в басейна чрез подвизите на най-великите шампиони, но и в сърцата на милиони телевизионни зрители, раздаващи безмерна радост и сълзи отвъд земи, морета, континенти.
На церемонията, с която ще бъдат открити олимпийските игри, ще излязат и двама българи. Честта да носят националния трибагреник ще имат носителката на пет олимпийски медала в стрелбата, Мария Гроздева и плувецът Йосиф Миладинов.
Заради противоепидемичните мерки, останалите български олимпийци няма да могат да направят традиционната обиколка на стадиона, лишен от емоционалното присъствие на публиката.
В Токио, страната ни ще бъде представена едва от 42-ма атлети в 14 вида спорт – най-малобройното участие след Втората световна война. На официална церемония, президентът Румен Радев изпрати българската олимпийска делегация и ѝ връчи националния флаг.
„През последните 18 месеца спортът, олимпийското движение и вашата подготовка бяха подложени на невиждани досега предизвикателства, в които показахте какво означава спортен дух и воля за победа – обърна се към спортистите държавният глава. – Постигайки целта с преодоляването на неимоверни трудности, вие се превърнахте в пример за подражание не само за всички останали спортисти, но и за цялото общество. На вас се пада честта да отстоявате богатите спортни традиции и олимпийската слава на България.”
Топли думи към „опитните борци и младите таланти” каза и легендарната атлетка и президент на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова.
„Искам да ви вдъхна кураж и да ви кажа, че олимпийските игри са каймакът на всяка спортна кариера. Искам да ви пожелая сила, воля, самочувствие като българи и да докажете себе си и това, за което сте мечтали. И тъй като от 2008 г. България не е чувала своя химн, пожелавам на всички българи това да се случи.”
Една от надеждите да пеем химна на България „Мила Родино” свързваме с художествените ни гимнастички – ансамбъл и индивидуално.
„Момичетата знаят, че очакванията към тях са големи и вярвам, че ще ги оправдаят – казва старши треньорът на ансамбъла Весела Димитрова. – Те са абсолютно готови и здрави и тъй като за първи път ще участват на олимпийски игри, вълнението е голямо. Подготвили сме ги за всичко, което ги очаква.”
Джудистът Ивайло Иванов признава, че „много се е пренавил”, след загубата на олимпиадата в Рио, оставайки седми.
„Тази една година отлагане ми дойде добре – добавя той. – Отивам за медал – така съм устроен. Знам, че мога да победя всеки в моята категория. Мога да взема това, което искам, мечтая и работя за него.”
Състезателката на троен скок Габриела Петрова, която има вече олимпийски опит, очаква странно състезание.
„Може би няма бъде в пълния си блясък и да носи същия дух – предполага лекоатлетката. – До последно се надявахме в Токио да има публика, защото в нашия спорт един пълен стадион се отразява много положително върху представянето ни. Но, от друга страна, това ще ни мобилизира, знаейки, че в България всички ще бъдат пред екраните.”
Едва седем състезатели ще представят страната ни в борбата, донесла ни общо 69 олимпийски медали. Това обаче е най-многобройната българска група от даден спорт и с нея също се свързват надеждите ни за медал. Чест и гордост е, че класни ветерани като Мария Гроздева, която ще участва на седмата си олимпиада в стрелбата с пистолет, Ивет Лалова, която ще бяга на 200 м за пети път на олимпийски стадион, медалистите от световни и европейски първенства Стойка Кръстева, Станимира Петрова и Даниел Асенов, които ще мерят сили на боксовия ринг, както и шампионите ни в останалите спортове, ще излязат като на гладиаторска арена – раздавайки се до краен предел и с мисъл за България.
Снимки: bgolympic.org, БГНЕС
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес Българското национално радио празнува своето 90-годишно познание, своя дълъг път, който тръгва в..
България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..