Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Царево отново става столица на мановия мед

Снимка: архив

На 1 август, в крайморския курортен град Царево, започва „вкусен“ фестивал, посветен на типичния за Странджа манов мед, прочут с лечебните си свойства. Всяка година, пчелари от цялата страна представят на своеобразното изложение невероятна палитра от пчелни продукти. В програмата тази година са предвидени и дискусии, където ще бъдат обсъдени възможностите за финансиране на пчеларството, както и новостите в медицинското приложение на меда.

Странджанският манов мед е поредният български хранителен продукт, включен през 2019г. от ЕК в списъка със защитени наименования за произход на ЕС. Планината, в която се добива, е част от защитените зони на „Натура 2000“. Пчеларството там отдавна е важен поминък, за което свидетелстват още съществуващите тръвни кошери и дънери с пчели от края на 19 век.

Медът, с цвят на тъмен кехлибар, се получава от сладкия сок на жълъдите на дъба и т.нар. „медена роса“ от някои насекоми. Пчелите събират сладката течност, която благодарение на тях се превръща в мед, богат на важни микроелементи.

Съставил: Венета Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Семейство дари на неонатологията в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв.

Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..

публикувано на 08.01.25 в 14:47

Симеон Сакскобургготски: Младите и ученолюбиви българи са богатството на страната днес

Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..

публикувано на 08.01.25 в 12:15

България и Украйна договориха отношенията си в образованието до 2028 г.

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..

публикувано на 08.01.25 в 11:02