Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят в Ахтопол получи каменна тесличка на 7 хиляди години, открита в морето

Снимка: БГНЕС

Нов, изключително интересен експонат вече е притежание на Музея на котвата в Ахтопол. Това е енеолитна каменна тесличка, открита в Ахтополския залив. Ценната археологическа находка е намерена от водолаза Мирослав Димитров, който дарил предмета на музея.

„Тесличката вероятно е от времето на ранната каменно-медна епоха или от приблизително началото на петото хилядолетие пр. Хр.. Предметът е изработен с ювелирно майсторство и впечатлява с изящните си линии", съобщи Атанас Орачев, уредник в Музея в Ахтопол. Той припомни, че през 1983 година по време на подводната археологическа експедиция "Космос" в Ахтополската акватория също е открита енеолитна каменна тесличка.

Постъпилият сега в сбирката артефакт отново потвърждава тезата, че Ахтопол е едно от най-ранните селища по Странджанското ни Черноморие. "Когато местните хора видяха, че музеят е построен и работи активно, започнаха да даряват. По-голямата част от експонатите се дължат именно на такива дарители", добавя Орачев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Къщата на Спас Балевски в Троян, в която ще се помещава исторически комплекс „Балканци“

Троян с нова забележителност за любителите на историята

Нов исторически комплекс в Троян разказва за героизма на местните българи, взели участие в Балканската (1912 – 1913), Междусъюзническата (1913), Първата и Втората световна война. В комплекса, посредством възстановки, съхранени артефакти,..

публикувано на 14.09.24 в 09:05

"Рождество Богородично" – Палѝгодèн пази завещаното от св. апостол Павел

След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..

публикувано на 08.09.24 в 05:20

Изящно гравирани съдове и фино изработени идоли – Козарева могила разкрива своите тайни

Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..

публикувано на 07.09.24 в 06:45