Българският писател Георги Господинов е тазгодишният носител на наградата "Цинклар" за майстор на късия разказ, връчвана от Асоциацията на датските писатели, съобщи БНТ. Отличието се дава от 2013 г. насам през две години на световни и датски писатели за приноса им в жанра на разказа. Така Господинов се нарежда до имена като британския писател Джулиан Барнс, американските авторки Лидия Дейвис и Лори Мур, немската писателка Юдит Херман и др.
Носителят на "Цинклар" се избира от датско жури, съставено от писатели и критици. Наградата ще се връчи на специална церемония в Копенхаген на 10 септември. Призът е в размер на 100 000 датски крони.
"Със своите разкази, публикувани в най-различни контексти, Георги Господинов разширява границите на това какво може да бъде един разказ и как може да се разкаже една история. По отношение на стила, жанра и фикционалните си светове, неговите разкази се характеризират с невероятен жанров диапазон, който включва реализъм и фентъзи, философски размишления, криминална проза, научна фантастика. Удивителен е и начинът, по който историите могат да променят ритъма и тона си, да постигат неочаквани обрати от изречение в изречение. Да четеш Господинов е като да влезеш в машина на времето, която предлага разширяващо съзнанието пътуване през водовъртежа на историята и лабиринтите на човешкия ум", се казва в мотивацията на журито.
Наградата е признание и за датската преводачка на Господинов Хеле Далгор, превела както сборника с разкази "Сляпата Вайша", така и всички романи на българския автор.
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...