След едногодишна ковид-пауза, Видинският панаир се завръща. Събитието тази година е в дните между 20 и 29 август и по традиция се провежда в бившето военно поделение непосредствено до крепостта „Баба Вида”.
Повече от 120 търговци, занаятчии и производители представят продукцията си всеки ден от 10:00 часа сутринта до 2:00 часа през нощта, а всяка вечер има и музикални концерти на открито. Входът е свободен, като тази година организаторите поставят акцент върху участието на множество изпълнители от балканските ни съседки Сърбия и Румъния, сред които Драгана Миркович, Миле Китич и Индира Радич. За първи път ще бъде организирано и надсвирване на духови оркестри от България и Сърбия. Ще има и съпътстваща програма, в която ще се включат ансамбъл „Дунав”, Градският духов оркестър и самодейни състави от региона.
Видинският панаир води своето начало от преди повече от един век. Първото му издание е било през 1892 година, като идеята е била той да бъде само земеделско и скотовъдско събитие. През 1935 г. е взето решение панаирът да е ежегоден, да започва в края на август и да бъде с продължителност между 7 и 13 дни - нещо, което и до днес се спазва. По онова време събитието било много популярно зад граница и на него идвали много чужденци. След прекъсване от 15 години, след демократичните промени в страната ни, Видинският панаир е възстановен през 2007 г, а от 2013 година мястото на провеждането му е в близост до крепостта „Баба Вида“.
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..
Детско-юношеският танцов ансамбъл "Средец" от София представи българския фолклор на 25-ия Международен детски фолклорен фестивал "ФолкАрт" в Марибор, съобщават от посолството ни в Словения. Детското събитие е част от 32-ото издание на Летния..
Според османски документи край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..