Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската общност отбеляза 200-годишнината на Болград

| обновено на 25.08.21 в 19:15
Снимка: МВнР

Министърът на външните работи Светлан Стоев беше гост на българската общност в Болград, Одеска област, където официално бяха открити юбилейните прояви по случай 200-годишнината на града. В приветствието си Стоев открои специалното място на Болград в българската история и даде висока оценка на силния дух на етническите българи, научили се да ценят единството и дружбата, живеещи в хармония с останалите етноси в Украйна. 

Външният ни министър беше посрещнат по стара българска традиция с хляб и сол в историческата болградска гимназия „Г. С. Раковски“, където се срещна с кмета Сергей Димитриев и представители на български дружества в Украйна. На срещата присъства и губернаторът на Одеска област Сергей Гриневецкий. 


Украйна е дом на най-голямата българска историческа общност зад граница. Около 200 000 българи живеят в страната, по данни на българското Министерство на външните работи. В Болград има център за българска култура, който от две десетилетия работи за каузата България. Към центъра има и българска библиотека, а в него се подготвят и кандидат-студенти за българските университети.


Болград е възприеман като своеобразна „духовна столица“ на бесарабските българи. Градът е основан през 1821 г. от български преселници, а заслуга за заселването им има руския генерал Инзов. И до днес сънародниците ни го почитат в мемориалния комплекс - гробница, където може да се прочете следното: "...Той даде на българите преселници нов живот в новото им отечество…“.

Две са предположенията за произхода на името Болград. Според едната то произлиза от думата бол - „много“, „обилно“. Другата версия гласи, че Болград означава български град.


Само преди три години (2018) градът отбеляза и други два юбилея - 180 години от създаването на Болградската катедрала "Свето Преображение Господне" и 160 години от откриването на Болградската гимназия - първата българска гимназия от Възраждането. И двете духовни средища са изградени със средствата на българските преселници в Бесарабия.

На 29 октомври 1838 г. храмът „Свето Преображение Господне” е осветен и този ден се чества като Ден на бесарабските българи

Снимки: Министерство на външните работи, архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Българско училище „Иван Вазов” в Париж

Училище "Ив. Вазов" в Париж с вълшебно предизвикателство към пишещите на български деца

Второ издание на Международния литературен конкурс "Вълшебното перо" подготвя екипът на Българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж. Предизвикателството е към всички деца и младежи по света, които пишат на български език, независимо от..

публикувано на 07.02.25 в 15:20

Барабанистът Иван Димов отваря дома си край Цюрих за артисти от България

"Животът на музиканта е много хубав, ако успяваш да го живееш както искаш и с музиката, която искаш, а не с тази, която пазарът ти налага" – вярва барабанистът Иван Димов. Музикалната му кариера е свързана с две емблематични български групи, създадени..

публикувано на 07.02.25 в 12:45
 Цариброд

"Шопската нация" като българска етнографска група и сръбска "диагноза"

В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..

публикувано на 06.02.25 в 14:45