Коронакризата неминуемо се отрази във всички сфери на бизнеса, но брокерите на недивижими имоти отчитат ръст в търсенето и продажбата на жилища, особено в по-големите градове и в курортните селища в страната. Според тях има няколко причини за това, но основното е, че се връща доверието към пазара на недвижими имоти в България. Има сериозен интерес към обезценените ваканционни имоти, предлагани на пазара предимно от чужденци, които бързат да продават собствеността си тук и то на цена дори под нейната себестойност. Причината – затрудненото придвижване в условията на пандемия. Основните купувачи сега са българи, живеещи в България или чужбина, които инвестират спестяванията си в недвижима собственост, която да отдават под наем, или пък да използват като ваканционно жилище на морето през лятото.
„От страна на интереса на чужденците има пълен отлив, почти никой вече не купува имоти в България“ – казва Калоян Балинов, собственик на агенция за недвижими имоти, с когото разговаря колегата ни от БНР Варна Иван Барбов:
„Съседите румънци са единствените чужденци, които в момента имат интерес към наши имоти. А има и руснаци, които са се установили да живеят в Германия и са закупили у нас имот с цел инвестиция. Зимата обаче спират полетите покрай тези ограничения, които имаме в последно време, затова собствениците на имоти – чужденци през летния сезон могат да се прибират и връщат, но през зимата им е много скъпо и трудно. За сметка на това расте интересът сред българите. Ръстът в продажбите е значителен, купувачите се стремят да закупят „на зелено“ и в строеж всякакъв вид имот. Имаме вече прецедент на продажба на зелено – цял комплекс от 4 къщи , който е продаден още преди да бъде започнат. Това е тенденция вече и промени не очаквам, поне до края на годината. Лидер по търсене на имоти в страната е Пловдив, следван от София и Варна.“
Брокерите отчитат и лека инфлация на пазара на имоти, но според тях тя се дължи не на по-голямото търсене, а на поскъпналите строителни материали. „Двукратно са се увеличили цените на желязо и дървен материал, което повиши от 10 до 20% цената на новото строителство в начален етап. Цените дойдоха като камшичен удар, това беше ефектът от постковид кризата“ – казва още Калоян Балинов:
„През това лято цените тук във Варна се покачват, нови зони се застрояват. Цените са от 650 до към 900 евро на квадрат при готовите жилища. Има и тенденция за търсене на селски имоти, те са предпочитана дестинация за уикендите. Хората искат да имат спокойно и тихо място, далеч от градския шум и влага. А и цените са достъпни, далеч от градските“.
Редактор: Гергана Манчева /по интервю на Иван Барбов от БНР-Варна/
Снимки: БГНЕС, Ани ПетроваПрез следващото денонощие съществена промяна на времето няма да настъпи – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В сряда , към края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до..
Частично бедствено положение на територията на община Варна е в сила до 6 април заради разлив на мазут в Черно море, който достигна до бреговата ивица и плажа на Втора и Трета буна. Източникът на замърсяването остава неизвестен. Първите..
В Народната библиотека "П. Р. Славейков" във Велико Търново представят новото допълнено издание на биографията на любимата българска актриса Невена Коканова – "Години любов". В допълненото луксозно издание биографът ѝ Георги Тошев включва..
1-ви април е обявен за Международен ден на птиците през 1906 г., по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Датата е символ на отговорността..
"Смехът е нелошо начало за едно приятелство и със сигурност най-добрият му възможен край", пише Оскар Уайлд в романа си..
Морските вълни са изтласкали на брега мазута, който на 31 март сутринта е изпуснат от кораб в акваторията на Варна. Замърсяването е било локално между..