Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изявени виолончелисти от Европа гостуват на „Челисимо“ в София

Снимка: архив

Второто издание на фестивала „Челисимо“ ще се проведе от 6 до 10 септември 2021 г. Освен майсторските класове с участници от страната и чужбина, всяка вечер от 19 часа ще има концерти със свободен достъп на различни сцени - в Националната музикална академия, в Националното музикално училище и в Галерия „Оборище 5“ в София.

Сред преподавателите виолончелисти ще бъдат Разван Сума от Румъния, Денис Северин от Швейцария, Александър Рам от Русия, Драган Джорджевич от Сърбия.

„Много ме радва, че се получава една Балканска колаборация. Много е важдо да сме обединени, особено във времена като днешните, когато пътуванията и всякаква организация са много сложни. Затова е хубаво, че съседни страни си помагаме и обменяме опит“, каза пред БНР доц. д-р Атанас Кръстев, артистичен директор на форума. По думите му, в България има невероятни таланти и е изключително важно те да получат подкрепа: „Целта на фестивала е по най-достъпен начин учениците и студентите да се докоснат до майсторството на такива големи имена във виолончеловата школа. Този жив контакт не може да бъде заменен с нищо и затова тези мероприятия са толкова ценни в момента.“

Форматът предизвика голям интерес и доказа своята ефективност още при първото си издание, което се проведе дни преди затварянето на концертните зали заради пандемията през 2020 г.

Съставил: Елена Каркаланова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15