Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите изостават в имунизационния план

Принуда или убеждение „вразумяват" колебаещите се

Снимка: архив

Българинът по натура е мнителен човек и трудно се доверява на призиви, особено когато идват от високите етажи на властта. Това е и една от причините да не се втурва с ентусиазъм към така щедро предлаганото разнообразие от безплатни ваксини срещу Covid -19. Свикнал с природните лекове и домашното лечение, той с резерва приема всякакви илачи, които не са изпитани във времето. Между конспиративните теории и неопровержимите факти той има своя теория и може да бъде убеден единствено с конкретика от действителността. Затова от погледа му не убягва и надигащата се вълна от недоволство срещу т.нар. „здравни сертификати“ в Европа, която още повече подхранва недоверието му към ваксините и затвърждава убеждението, че своеобразната му съпротива срещу имунизацията е правилна.

А процентът на невасинираните у нас е достатъчно нисък, което кара българските политици да не предприемат действия за задължителна имунизация, така както я наложиха съседни на България страни.

Въпреки призивите на главния санитарен инспектор Ангел Кунчев за задължителна ваксинация, поне сред здравните и социалните работници, политическо решение не се взима. Движейки се по тънък лед, законодателите добре осъзнават, че всяка принуда би могла да  наклони избирателната активност в полза на партии, които твърдо отхвърлят ваксините.

Политическото безсилие в настоящата ситуация прозира и в изказването на  Евродепутата от ЕНП/ „Демократична България“ Радан Кънев, който призова в пленарната зала на Европарламента Европейският съюз да се намеси:

Радан Кънев
„Второ правителство и трети парламент в България се провалят в организацията на ваксинационна кампания, в пресичането на антинаучната пропаганда, която ни доведе до позорния резултат от около 20% ваксинирани, при 70 % средно за Съюза. Отговорът е, че правомощията на Европа стигат дотам, докъдето е нужно, ако националните правителства се провалят да защитят нашите граждани“, заяви евродепутатът.

Дали обаче това ще „вразуми“ българите, които приемат всеки нов натиск още по-враждебно? Особено когато главният държавен инспектор съобщава, че до края на септември ще изтече срокът на 300-400 хиляди ваксини срещу Covid -19.

Веднага възниква въпросът дали грижата е за здравето на българите или за неизползваните ваксини и похарчените средства? И не е ли това вменяване на вина?

„На ден правим по 15-20 хиляди имунизации, с този темп няма как да използваме всички дози до края на месеца – отбелязва Кунчев. – Това ще е най-голямата партида, на която ще ѝ изтече срокът.“

Доц. Ангел Кунчев
Вероятно затова и третата доза, за която не е дадена „зелена светлина“ от международните здравни институции, според доц. Кунчев е „препоръчителна“, въпреки, че според експертите тя се препоръчва само на най-уязвимите и имуносупресирани пациенти.

Рекламната кампания по медиите в България тече с пълна сила, но и тя не трогва сънародниците ни, които повярваха в съществуването на вируса, едва когато се сблъскаха с него.

Затова и когато сами се убедят в безопаността и ефективността на въпросните ваксини, едва тогава сами ще отидат до ваксинационните пунктове, доброволно.

Снимки: архив, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Камерунската писателка Джаили Амаду Амал

Камерунската писателка Джаили Амаду Амал гостува в София

Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..

публикувано на 22.01.25 в 14:36

Мултимедийна изложба ни води в студиата, припомня гласове и събития, свързани с историята на БНР

На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..

публикувано на 22.01.25 в 12:10
Снимка: Спасителен център за сухоземни костенурки

Зимата на костенурките – екипът на Спасителния център край с. Баня се грижи за над 200 черупчести обитатели

Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..

публикувано на 22.01.25 в 12:00