Съвсем близо до дунавския пристанищен град Свищов се намират следите от римския легионен лагер Нове. Той е бил основан през 45 г. сл. Хр. по заповед на император Клавдий и, подобно на немалка част от населените места у нас, е издигнат върху руините на по-ранно тракийско селище.
В миналото легионът, настанен тук, пазел завоюваните територии в Тракия и Македония от набезите на племена, идващи от Изток. Зад крепостните стени се намирал военният щаб и болницата на лагера. Археолози попадат и на останки от жилищни сгради, баня и казарми. Извън пределите на крепостната стена, пък се намирало цивилното селище. С течение на столетията, античният град променя облика си, появяват се нови сгради, църкви, работилници на занаятчии. Така стигаме до V-VІ в., когато Нове става седалище на епископ. Ала в наши дни, от някогашното му величие са оцелели единствено останки от укрепления и сгради.
Докато се разхождат сред развалините на Нове, туристите могат да добият по-пълна представа как е изглеждал някога лагерът и постройките около него, чрез специална компютърна възстановка.
Всяка година град Нове и близкият град Свищов са домакини на традиционния Фестивал на античното наследство. Хиляди гости се стичат в района, за да присъстват на зрелищните възстановки на гладиаторски битки и на богатата културна програма на общината.
Още любопитни подробности за римския легионен лагер ще научите от материала: „Античният град Нове край Свищов ни връща в миналото” от колекцията на „Радио България“.
Съставил: Венета Николова
Снимки: bulgariatravel.orgБългарската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..
Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. Марсел Селие и съпругата му Катрин..