На 1 октомври Симфоничният оркестър на Българското национално радио открива новия си сезон. Концертът е в зала „България“, а радиосимфониците го посвещават на своя професионален празник –Международния ден на музиката, както и на православния Покров Богородичен, и двата отбелязвани през първия ден на октомври. В програмата ще прозвучат произведения, специално подбрани от диригента Марк Кадин – „Аве Мария“ от Франц Шуберт, „Майко Божия, пред теб стоя“ от Джон Тавенър John Tavener (премиера за България), „Влахерна. Покров Богородичен“ от Георги Арнаудов, както и Концерт № 3 за пиано и оркестър от Сергей Рахманинов. Творбата на големия руски композитор е написана и изпълнена (от самия него) за пръв път в САЩ, заедно с New York Symphony Society, днес New York Symphony Orchestra. Счита се, че това е едно от най-трудните произведения в жанра, истинско изпитание и за най-големите пианисти. Рахманинов споделял със своите приятели и колеги, че харесва Третия си клавирен концерт дори повече от Втория – една от неговите визитни картички пред света и до днес.
За изпълнението на това произведение в програмата на 1 октомври предизвикателството приема Константин Емелянов – младият руски пианист, артист на Yamaha, който гостува за пръв път у нас през 2019 г. , отново за началото на концертния сезон на Симфоничния оркестър на БНР. Константин е лауреат на редица престижни награди, сред които може би най-впечатляващо е третото му място на Международния конкурс „П. И. Чайковски“.
Наред с концертите, планирани в новия сезон, за СО на БНР предстои активна звукозаписна дейност, в която специален акцент се поставя върху знакови произведения от българската музикална история.
Снимки: Здравко Петров, Ани ПетроваИзлезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените по инициатива на ООН още през 1999 г. Идеята е правителства,..