"Съвременният български език е наложен благодарение на превода на Библията от Петко Славейков. Иван Вазов я е определил като учебникът, който е формирал книжовния ни език", посочва Михаил Гърков, един от съавторите на книгата "150 години Славейков превод на Библията".
Тази година честваме век и половина от съвременния превод на Свещената книга, известен още като превода на Петко Славейков. Фондация „Извор на бъдеще“ провежда поредица от събития в цялата страна, посветени на произхода на Библията и нейния принос в историята на българската духовност, култура и самосъзнание.
От 3 до 5 октомври в Кюстендил може да бъде посетена „Изложба на Библията“, в която специални информационни пана запознават жителите и гостите на града с пътя на свещения текст през историята, с неговата духовна стойност и непреходност. Своите знания за Книгата на книгите посетителите могат да проверят на интерактивната стена към изложбата, а също така и да посетят прожекцията на филма „Битката за кутията“, посветен на юбилея на Славейковия превод на Библията.
Крепостта Урвич отново разбулва тайните си – този път от времето, когато София е била римска Сердика. Триъгълна каменна кула, датирана от края на II век разкриха младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от..
На 26 юли светата Църква чества паметта на света първомъченица Параскева Римлянка и светите свещеномъченици Ермолай, Ермил и Ермократ Никомидийски. Света мъченица Параскева била единствена дъщеря на християнски родители . От ранна..
На 25 юли възпоменаваме Успение на св. Анна, както и света дякониса Олимпиада и света Евпраксия девица. Света Анна, майката на Пресвета Богородица , произхождала от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр...
На 26 юли светата Църква чества паметта на света първомъченица Параскева Римлянка и светите свещеномъченици Ермолай, Ермил и Ермократ..
На 25 юли възпоменаваме Успение на св. Анна, както и света дякониса Олимпиада и света Евпраксия девица. Света Анна, майката на Пресвета..
Крепостта Урвич отново разбулва тайните си – този път от времето, когато София е била римска Сердика. Триъгълна каменна кула, датирана от края на II..