„Пиано екстраваганца“ e едно от най-очакваните есенни музикални събития у нас – заради програмата, изградена от непознати или малко свирени клавирни произведения от световното музикално наследство, поднесени от забележителни изпълнители. Самото основаване на фестивала през 2011г. беше събитие – както знаем, подобни фестивали по света почти няма. Създател и артистичен директор е нашият известен пианист и педагог Людмил Ангелов. Той винаги подчертава, че „Пиано екстраваганца“ за него е сбъдната мечта и има специално място сред останалите фестивали, които организира у нас и в Испания, където се установи преди десетилетия.
„Направихме всичко възможно да няма нулева година, да продължим напред в условията на Covid-19, както и миналата година – сподели за Радио България проф. Ангелов. – Взели сме всички мерки – 50% заети места в залата, дистанция – обичайните условия, с които, за съжаление, започнахме да свикваме. Мога да кажа, че отново имаме една силна и интересна програма. Благодарен съм на артистите, особено на онези, които приеха да пътуват от чужбина, за да свирят у нас в тези рестриктивни времена. Това наистина е голям жест.“
Във всички издания досега основният акцент е върху клавирните рецитали. Тази година те са пет – от общо 9 концерта.
„Откриването е поверено на Джулиън Тревелиан, който през тази година стана един от победителите на конкурса „Геза Анда“ в Швейцария. Така отбелязваме и 100-годишнината от рождението на патрона този фестивал – да припомним, че Геза Анда е един от най-големите пианисти на ХХ век. Концертът осъществяваме със съдействието на Geza Anda Foundation & Competition. Много се радвам, че този изключителен млад британски пианист ще гостува за първи път в България. Следващият рецитал, организиран в сътрудничество с посолството на Кралство Испания, е на Антонио Сория. Той ще представи изцяло испанска програма. Пианистът, специалист в творчеството на Хоакин Турина, е издал цялото творчество на този композитор, записано върху 16 компактдиска. В програмата си е включил и творби на Мануел де Файя, Антонио Солер и др. Следва Александър Малофеев, младата надежда на руската клавирна школа. Неслучайно маестро Валерий Гергиев покровителства този талант, помагайки му да се изявява. Програмата е интересна и лично аз, а мисля и всички любители на музиката, очакваме с нетърпение неговия дебют в България. На 2 ноември свири Валерия Василенко – една от най-изявените млади пианистки на България с много международни награди, а концертът е в памет на Дмитрий Башкиров. На 9 ноември е закриването на фестивала с Шимон Неринг, звезда на полската клавирна школа, носител на първа награда от конкурса „Артур Рубинщайн“ в Тел Авив, а преди да дойде в София му предстои участие на големия конкурс „Шопен“ във Варшава.“
Какво да очакваме още:
„По традиция включваме и един песенен концерт, в който ще имам удоволствието да съм на сцената със световноизвестното българско сопрано Красимира Стоянова, на 17 октомври в зала „България“. Трябва да кажа, че целият фестивал се провежда в партньорство със Софийската филхармония и е част от Културния календар на Столична община, подкрепен също от Министерството на културата.“
На 27 октомври фестивалът отбелязва 100 години от рождението на Пиацола – с концерт на камерен ансамбъл, част от който е самият Людмил Ангелов.
„Имаме и още две събития – концерт на Софийската филхармония, в който ще солира Валентина Лисица от Украйна – също световноизвестна изпълнителка. Този концерт е, така да се каже, подарък от Софийската филхармония. Предстои и „Дуел на импровизациите”, в който Ангел Николов и Мартин Марков ще импровизират върху теми, зададени в момента, а жури ще определи победителя. Получи се интересен букет от пианисти с различни програми, които ще задоволят и най-взискателните слушатели.“
Снимки: piano-extravaganza.com, sofiaphilharmonic.com
Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова. 15 000 са зрителите, които ще видят легендата на българската поп музика на живо в залата, а още много пъти по..
В най-вълшебното време от годината се обръщаме към приказни герои и сюжети с първия български коледен мюзикъл "Батко Коледа". Интересът към него е толкова голям, че поради бързо разпродаване на билетите за първата дата се налага насрочване на още..
Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11 ч. в Първо студио на БНР. Под диригентството на Илина Тодорова ще прозвучат любими коледни детски песни. Водеща ще бъде..
Със своята нова песен KristinSax ни поднася доза магия. Тя е Кристина Димитрова-Манасиева, певица и изпълнител на саксофон и флейта. Освен че изпява..
Ангелогласната Ваня Костова вече не е сред нас, но музиката ѝ е тук, все така силна, искрена и жива. Синът на Ваня – певецът Боян Михайлов – сега..