23 българчета от Лондон и техните семейства се срещнаха за първи път с Букварите и започнаха своето ограмотяване в книжовен български език в училището към българското посолство там, научаваме от сайта на Асоциацията на българските училища в чужбина.
„Лондон тази есен бе топъл и благосклонен, затова с повечето класове можахме да се поздравим празнично, дори и за малко в нашия двор. Щастливи сме, че въпреки всичко, което се случва в днешно време – пак сме заедно в клас”, споделя Снежина Мечева, директор на БУ „Иван Станчов”. По думите ѝ, „прагматичните англичани не могат да си обяснят защо се прибираме със стотици букети у дома. Питат: „Защо не събирате парите за цветята за училището?”. Те никога няма да разберат, че в нечий живот любовта към знанието се измерват с цвете. Поне в България е така. Защото за българина учението е първо по значение след здравето“.
'
За деца и учители предстои много за учене в условията на пандемия, разстояния и нередовен лондонски транспорт. Но това е и път към „ поредното училищно помъдряване, скрито в учебниците и закодирано в кръвта ни, за да се стремим към своето си, да говорим езика си, да ни има. Защото мъдростта носи и радост. Убедени сме в това“ – казва преподавателката по български език Здравка Владова-Момчева.
Така, с много вдъхновение, цветя и положителни емоции Българското училище „Иван Станчов” пое към своята 35-та година, която екипът му ще празнува през 2022-ра. На добър час!
Редактор: Елена Каркаланова
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..