Проектът „TheMayor.EU – Европейският портал за градове и граждани“ стана българският носител на Наградата за европейски гражданин 2021. Отличието се присъжда от Европейския парламент за принос в насърчаването на доброто разбирателство и интеграцията между гражданите от различни държави в ЕС.
През 2017 г. сдружение „Евро Адванс“ си поставя амбициозни цели – чрез свое онлайн пространство да подобри разбирането между гражданите, местните власти и европейските институции; да стимулира обмена на добри практики между властите на Стария континент; да направи по-видими усилията за прозрачно управление на градовете и да повиши доверието в органите, отговорни за вземането на решения. Така за четири години в „TheMayor.EU – Европейският портал за градове и граждани“ успява дасподели стотици истории за успешно изпълнени проекти и показва хиляди примери как европейските региони намират конструктивни решения относно климатичните промени, замърсяването, обезлюдяването, технологичната изостаналост, опазването на културното наследство.
Ситуацията, в която са поставени европейските градове, ги стимулира да подхождат креативно към намирането на решения, тъй като на разточителността спрямо разходването на обществените средства никъде не се гледа с добро око.
„Европейските общини по правило работят с ограничени бюджети и с ограничени властови ресурси – казва още Асения Димитрова. – Въпреки това към тях очакванията от страна на гражданите са огромни в сфери, които могат да бъдат разгледани и на портала – смарт сити, грийн сити, соушъл сити. Може би най-атрактивната за нас категория е свързана с интелигентното устойчиво развитие чрез технологични решения. Например за нисковъглероден транспорт, който всъщност насърчава активното движение. В България, за съжаление, нещата се случват бавно, но все пак има поглед към Европа и смятаме, че с инициативи като нашата и нейното развитие във времето, този процес ще става по-активен.“
Какви иновативни решения могат да подскажат европейските градове и винаги ли е въпрос на пари осъществяването им?
За активно сътрудничество между гражданите и местните ни власти все още е рано да се говори. „По-скоро се облекчава диалогът“, пояснява Асения Димитрова. Облекчава се възможността гражданите да кажат – ето, щом този проект може да се осъществи в европейския град Х, е възможно да стане и у нас. Защо тогава да не го поискам от своята местна власт? Именно това сътрудничество се опитва да провокира „TheMayor.EU – Европейският портал за градове и граждани“.
Снимки: themayor.eu, Facebook /Цветелина Пенкова
По информация на българското посолство в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани след терористичната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството е в постоянен контакт с местните..
В последният момент, когато третата експедиция на нашия научно-изследователски кораб трябваше да тръгне за Антарктида през ноември получихме писмо, че парите за да може да се върне кораба обратно са пренасочени за зърнопроизводителите. Това означаваше,..
Външно министерство изрази сърдечни съболезнования за ужасната трагедия в училище "Пречко" в Загреб. "Нашите мисли са с народа на Хърватия", написаха от министерството в мрежата "Х". Дете загина на 20 декември, а други 3 деца и двама възрастни са ранени..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..