Мандрица е село в Източните Родопи. Разположено е на десния бряг на Бяла река, на 19 километра южно от Ивайловград, съвсем близо до българо-гръцката граница. Според легендата селото е основано през 1636 г. от трима братя албански християни, които били мандраджии. Те снабдявали с продоволствие османската войска, затова властите им позволили да си изберат земя, като ги освободили от данъци. Предполага се, че основната маса албански жители се заселва в Мандрица по-късно или в края на 18 век. Това е единственото албанско село в България, където и до днес се говори на странен архаичен албански език.
В наши дни Мандрица пустее и се обезлюдява. Но през летните месеци тук идват туристи, за да разгледат селото и да се потопят в миналото му. В Мандрица са запазени стари големи триетажни кирпичени и тухлени къщи в български възрожденски стил, с резбовани тавани, балкони от ковано желязо и колонади. Още за това красиво кътче на България вижте в публикацията „Село Мандрица кани света на гости“ от колекцията на Радио България.
Съставил: Венета Николова
Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..
Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..