Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска премиера на Stantchev Soul Songs

„Камералия“ продължава с джаз концерт на Станчев – Ленконтан

Марио Станчев
Снимка: архив binar
„Много се радвам, че ще свиря в същата зала, в която изнесох първия си самостоятелен концерт“ – казва джаз пианистът Марио Станчев ден преди да представи „песни от своята душа“. Залата, за която става дума, е в легендарната сграда на „Оборище“ 5, която десетилетия приютяваше Националното музикално училище, а днес е място за културни събития. Там, на 28 октомври, ще бъде и българската премиера на новия проект, част от фестивала „Камералия“. 

„Stantchev Soul Songs нарекох проекта. Исках под това заглавие да обединя своите любими стилове, които са много различни – така известният джаз музикант представя идеята си. – На български би било „Песни от душата“. Реших да построя проекта около пианото и контрабаса, поканих Кристоф Ленконтан – мой колега и приятел, който също живее в Лион. Написах нови пиеси, включих и някои, които вече съм представял пред публиката. Исках композициите да отразяват моята любов към американската музика, най-общо казано. Умишлено не споменавам само джаз, защото има също соул, блус, както и класическа и традиционна музика. Представих проекта няколко пъти във Франция, публиката го приема много добре и затова се радвам, че имам възможност да изпълним тази програма и на фестивала „Камералия“ в София.“

Може би е добре да припомним, че известният джаз пианист, композитор и основател на Джаз департамента на Консерваторията в Лион, където доскоро преподаваше, е роден в София. Получава класическо музикално образование в НМУ и НМА, а от началото на 80-те години на ХХ век живее във Франция. Там първата му публична изява е в два концерта от програмата off на джаз фестивала в Нанси: в концертите на Декстър Гордън и Мел Уолдрън. А първата си плоча записва с най-известния по онова време френски барабанист Даниел Юмери и басиста Майк Ричмънд. На сцената си партнира също с имена като Рон Картър, Джон Скофийлд, Майкъл Брекър, Туутс Тилеманс, Лоран Блументал, Лионел Мартен и др. Не са малко и авторските албуми, които музикантът издаде само през последните години. Сред тях са Jazz Before Jazz, Musica sin fin, Monk and More, Autumn Leaves in Sofia и др.

Независимо, че постоянно е ангажиран с различни проекти и изяви във Франция и Европа, Марио споделя, че винаги с нетърпение очаква концертите в родината си. А сега вероятно вълнението от предстоящия концерт се допълва и от спомените за мястото, на което ще се проведе:

„Точно така! Това е любимото музикално училище, което познаваме от едно време. Там за пръв път свирих самостоятелна програма. В онези години бях получил тендинит, имах проблеми и се прехвърлих на тромпет, само и само да съм в Музикалното училище. Всъщност, бях ученик по задължително пиано (което изучават всички инструменталисти и певци, за които не е основен инструмент – б.а.). Но една много интелигентна преподавателка, Анна Илиевска, реши да се заеме с моето обучение и да ме направи пианист. Мисля, че онзи самостоятелен концерт е първият, изнесен от „облигатист“. Между другото, тогава изсвирих „Три прелюда за пиано“ от Гершуин. Беше забавно, защото две години по-рано ме изключиха от същото училище заради това, че свирех именно тези пиеси – американската музика все още не беше добре дошла в България. А сега, в същата зала, ще представим новия ми джаз проект, което за мен е голямо удоволствие.“

Публиката в София (29.10) и Пловдив (2.11) ще има възможност да чуе Марио Станчев и в още една програма, заедно с Христо Йоцов (барабани) и Борис Таслев (контрабас). „Пиесите, които ще изпълним, са авторски, както и известни джаз стандарти. Подбрани са така, че да са подходящи за по-камерната атмосфера на известните клубове, в които ще бъдат концертите.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15