Учените от Института за гората към БАН са насочили усилията си към проучване на развитието и адаптацията на горите към климатичните и антропогенни въздействия. Те отчитат човешката дейност и природните фактори като основни причинители за горските пожари у нас. Често възникването им се дължи на човешка намеса, която се изразява в небрежното боравене с огън на ловци и на туристи, неконтролираното изгаряне на стърнища през есента, производствената и транспортната дейност и дори на забравени стъклени бутилки, през които светлината преминава перфектно и се пречупва, предизвиквайки пожари.
В момента учените от Института за гората са обединили усилията си в подготовката на цялостен план за стопанисване и смекчаване на последствията от климатичните промени и човешката намеса, който е насочен към лесовъдските системи в България.
Съставил : Венета Николова
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40, ще се проведе в София между 24 и 25 февруари . Темата на софийското домакинство е "Бъдещето..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..