„Солидарност“ е думата, с която можем да асоциираме 2020 – година на здравна, социална и икономическа криза с глобален обхват и дълготрайни негативни последици. На фона на изключителния темп на разрастване на Covid-19, бяхме свидетели на огромна вълна от човешка съпричастност, грижа и мобилизация – това е един от големите изводи, които прави Българският дарителски форум (БДФ ) в годишния си анализ за обема и тенденциите в дарителството у нас. Проучването се прави за 14-та поредна година, като в последното му издание се отчита изключителен ръст от 19 % на направени финансови дарения от компании, фондации, физически лица и еднолични търговци за спрямо предходната 2019 г.Общата сума възлиза на 117 237 895 лева, уточнява Красимира Величкова, директор на БДФ. Здравната, социалната и образователната сфери остават приоритетни за частните дарители в България.
01.11.21 Красимира Величкова 1„Основният извод от анализа е, че хората в България през 2020 година са били изключително щедри и, разбира се, в солидарност с общите усилия за справяне с Covid кризата. Почти 30 % са нараснали даренията от частни лица в страната, като те са дарили близо 15 милиона лева“ – обяснява Величкова в интервю за БНР-Благоевград.
Припомняме, че българите бяха поставени на 45 място по щедрост за 2020 година в най-авторитетното проучване, което измерва щедростта в 114 държави – Световния дарителски индекс на КАФ 2020 (CAF World Giving Index). Това е и най-високата позиция, до която се е изкачвала страната ни от създаването на индекса през 2009г.
Българинът дарява по традиция най-много за социални каузи, но в отговор на кризата е нараснал делът на дарителите за здравеопазване – от 42 % до 56 %. Както и в предишни години с най-висока дарителска активност се открояват хората на възраст 30-50 г., икономически активни жители в големите градове.49 % от общата дарена сума за годината идва от компании – това са малко над 58 милиона лева. „През изминалата година даренията направени от компании, български и международни, изпреварват даренията от фондации,– пояснява Величкова и допълва: – Помним колко много бизнесът помогна в началото на кризата за първите неотложни медицински нужди на болниците, на хората на първа линия“.
Здравният и социалният сектор са най-подпомогнати чрез дарения през миналата година и измества традиционната кауза номер 1 на българското дарителство – образованието, показва още анализът.
Даренията от фондации за 2020 г. в България отбелязват лек спад с 3 % и възлизат на над 44 млн. лева. Тези средства са били насочени основно към справяне със социалните и икономически последици от кризата чрез подкрепа за различни уязвими групи -деца и възрастни с увреждания, самотно живеещи възрастни хора, семейства в крайна бедност и други.
От Българския дарителски форум отбелязват, че годината както в България, така и на глобално ниво, отбеляза безпрецедентен подем на солидарността. Самоорганизиране в неформални групи, стотици доброволчески активности, бърза реакция на бизнеса в отговор на спешни нужди, променени механизми за финансиране и нараснала близост на гражданския сектор с общностите, които подкрепя, са само част от тенденциите, белязали необичайната, трудна, но и щедра 2020-та.
„Зад цифрите в анализа на първо място виждам едно естествено отговорно поведение на българските дарители в кризата. Наблюдавахме засилване на дарителската активност в целия свят. Това е нещо много характерно- когато има криза, да има и вълна на съпричастност. Другото, което стои зад цифрите, е огромното доверие, което се оказа, че има в общността на дарителите към онези, които могат да свършат работа на терен. Към гражданските организации, например. Помните миналата година колко много граждански организации правиха инициативи в подкрепа на най-различни хора и каузи. Разнасяше се храна, доброволстваше се в болници, изобщо имаше най-различни инициативи и гражданските организации бяха онези, чрез които дарителката подкрепа стигна до реално нуждаещите се. И нещото, което няма как през цифрите да се покаже, е голямото ниво на доверие в кризата за това бързо и лесно помощта да стигне до хората“ – обобщава Красимира Величкова.
Съставил: Весела Кръстева / по интервю на Росинка Проданова за БНР-Благоевград/
Снимки: pixabay, БГНЕС
Министерският съвет одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация и България за предоставяне на доброволна вноска в подкрепа на дейността на организацията в Ивицата Газа в размер на 100 хил. евро. Финансирането ще..
За четвърта година Forbes събира на една сцена умовете зад най-значимите иновации в българската индустрия. По време на събитието, което ще се проведе в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" в София, ще бъдат обявени и победителите във Forbes..
На 21 нември от 10:00 часа италианският майстор-готвач Даниеле Приори, заедно с 10 млади хора с интелектуални затруднения ще приготви италиански обяд в Дневен център „Светове“ на Фондация „Светът на Мария“. Приори и младежите ще сготвят по неаполска..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..